Mesajı Okuyun
Old 21-07-2011, 00:33   #3
GünHan

Alıntı:
Yazan Av.Armağan Konyalı
Siz internet kafe diyorsunuz ama ruhsatında oyun salonu yazmakta. Bir işyeri ruhsatında yazılı işi yapmıyorsa ruhsat koşullarını kaybetmiş sayılır ve ruhsatı iptal edilir.

Yoklama ve denetimlerde bu hususun belirtilmesi ruhsatın iptal edilmesi işlemine dayanak olabilir.

Vergi dairesine beyanınız ve kaydınız belediyeyi bağlamaz: Eğlence Vergisi Belediye Gelirleri Kanunu'nun 17. ve devamındaki maddelerle düzenlenmiştir. Eğlence vergisini maliye değil, belediye alır.

Tecrübem yok ama yukarıda sunduğum kurallara göre ve ruhsatınıza göre davanızın reddedileceği kanısındayım.

Ayrıca bence asıl sorun vergi değil, ruhsatınızı kaybetme tehlikesidir. Bu nedenle bir an önce ruhsatınızı internet kafe ruhsatıyla değiştirmenizi öneririm.

Saygılarımla
Saygıdeğer Üstadım Armağan Bey. benim müvekkilime (müvekkilim biletsiz eğlence yeri, kaliteli bir "bar" )eğlence tahakkuk fişi düzenlenip verilmiş. Elden tebliğ edilmiş. Şimdi 2464 s.lı yasanın 21. maddesinde belirtilen sınırların dışına çıkılarak yani aşılarak tahakkuk ettirilen bu eğlence vergisine itiraz edeceğim. tereddütüm ve size sormak istediğim husus şudur ki: acaba direkt vergi mahkemesinde dava mı açayım? Yoksa idareye (belediyeye) düzeltme başvurusunda mı bulunayım? Düzeltme başvurusunda bulunmadan dava açarsam davam reddedilir mi diye korkuyorum, silsileyi atladım diye... Saygılarımla...