Mesajı Okuyun
Old 25-10-2002, 10:20   #3
DenizSu

Önemli Bilişim alanında tüketiciyi koruyacak hukuki dayanaklar...

İlgi gösterip bilgi veren yanıtınıza içten teşekkür ederim.

Deneyimlerimle sınırlı olarak , bilişim konulu taraflarca imzalanan sözleşmelerin karşılıklı avukatlar eşliğinde yapılanlarında bile satıcı taraf dayatmalarını sürdürüyor. Ancak ulusal bağlayıcı bir yasal dayanağı ortaya koyabilirsek bir adım ilerleyebiliyoruz.

Ancak ürün satın alınmasıyla kabul edilmiş sayılan ( satıcının kendi hazırladığı ve ürün paketiyle sunulanlar gibi) sözleşmelerde
böyle bir ilerleme kaydetme imkanı da yok.

Bilişimdeki bazı ticari uygulamalar bence hukuk boyutundan irdelenmeli ve tüketiciyi olarak haklarımız belirlenmelidir. Ben bu konuda hukuğun zorlanacağı kanısını taşımıyorum, benim görüşüm farkındalık yok ve bu nedenle de tüketiciler mağdur. Ortak bir bilinç olmadığı için dava yoluna başvurulmayıp kabullenme ile idare ediyoruz bence. Hukuksal dayanakları açıkca belirlersek tüketici tarafında haklarımızı kollayacak bilinci oluşturmaya başlayabiliriz görüşündeyim.

Bu tartışma hukuk ve bilişim konusunda bilgi olmadan yürütülemeyeceğinden burada dile getirdim. İlgi görürse basit örneklerle olay oluşturup hukuki açıdan tüketici haklarını soracağım. Bilişim ve hukuk açısından yararlı olacağını düşünüyorum.

Bir forum ortamını yeğlemem, farklı bilgi ve yaklaşımların katkıları olabileceğidir.