Mesajı Okuyun
Old 27-07-2007, 15:08   #1
ANTEPLİ

Varsayılan Adlİ Para Cezasi(Çok Önemlİ)

Merhabalar,arz edeceğim sorun belki çoğunuzun başına gelmemiştir ama esasen çok önemli ve bu hususta henüz elime bir içtiaht geçmediği için yazmak ve yardım istemek durumunda kaldım.
Sorun şu;
Malum 5275 Sayılı Yasa'nın 106.maddesine göre Adli Para Cezası, verilen sürede ödenmez ise hapse çevrilmekte. Ancak aynı maddenin 8.fıkrasına göre hapse çevrilse bile para cezası ödendiğinde hapis cezası yinede kalkmakta.
Ancak,hapis cezası verildikten sonra para cezasına çevrilen ya da seçimlik cezalardan para cezası verilen kişilerin para cezasını verilen sürede ödememesi durumunda 5237 Sayılı Yasa'nın 50/6.maddesi uyarınca cezaları tekrar hapse çevrilmekte ve infaz olunmakta.Bu iki yasa maddesi arasında uygulamada çok farklılıklar var.Bu şekilde verilen para cezasının tekrar hapse dönüşmesi durumunda,hükümlü para cezasını yatırsa bile 106/8 hükmünden faydalanamıyor görüşü hakim.Bunun tersine karar veren mahkemeler de var ama her iki türlü karar verilmesi durumunda da savcılar yazılı emir yoluna gidiyorlar.Yazılı emirle bozma istemiyle yapılan başvurulardan şimdiye kadar bir sonuç alındımı bilmiyorum.Alındı ise ya da farklı kararlar var ise lütfen yazınız.saygılar