Mesajı Okuyun
Old 17-01-2010, 17:25   #34
Academic

Eğitim ve adalet arasında karşılıklı çok yönlü bir ilişki vardır. Birinin önde öbürünün arkada olduğu söylenemez. Eğitim olmadan adalaet olmaz çünkü insanlar haklarının farkında olmadıkları için hak talep edemezler. Dolayısıyla haklar içinde yaşam hakkından sonraki en kritik hak eğitim hakkıdır. Adalet olmazsa da eğitim olmaz çünkü bu sefer de sadece belli zümrelerin eğitim alması gibi bir durum ortaya çıkar, adaletin sağlanması için eşitlik kavramı devreye girer. Dolayısıyla biri önde biri arkada gibi yaklaşımlar ya da derecelendirme yapmak yanlış olur bana göre. Ve şu da var ki eğitimin kurumsallaşmadığı toplumlarda halkın bilinçsiz olması demokrasi değerlerinin yayılmasını zorlaştırdığı için gücün kontrol altına alınmasını sağlayacak olan mekanizmaları işlevsiz kılacaktır. Bu döngüsellik içinde neyin önde neyin arkada olduğunu nasıl bilebiliriz. Dairesellikte halkanın hangi ucu başta hangi ucu sondadır dersek bu sizin nerde olduğunuza bağlıdır. Hukukçuysam adalet derim belki ama eğitimciysem eğitim derim. Ama nesnel bakıyorsam ki öyle bakıyorum ..ne farkeder? Gerçek anlamıyla olsun da..