Mesajı Okuyun
Old 21-04-2007, 21:58   #1
avturker

Varsayılan Duruşmada soru sorma hakkımızı ne kadar kullanabiliyoruz, kullanabiliyormuyuz?

Doğrudan soru yöneltme
Madde 201 – (1) Cumhuriyet savcısı, müdafi veya vekil sıfatıyla duruşmaya katılan avukat; sanığa, katılana, tanıklara, bilirkişilere ve duruşmaya çağrılmış diğer kişilere, duruşma disiplinine uygun olarak doğrudan soru yöneltebilirler. Sanık ve katılan da mahkeme başkanı veya hâkim aracılığı ile soru yöneltebilir. Yöneltilen soruya itiraz edildiğinde sorunun yöneltilmesinin gerekip gerekmediğine, mahkeme başkanı karar verir. Gerektiğinde ilgililer yeniden soru sorabilir.
Usul kanunumuzda böyle bir madde var ama ben bu güne kadar bir yararını göremedim. Bütün avukatlar 'bu soru yöneltirmisiniz?' diye hakime ricada bulunuyor. Hakimde ya soruyu gereksiz görüyor yada br kaç konudan sonra lafı uzatmış oluyorsunuz. Aktif olarak duruşmaya katılanları sorgulayabilen varsa ne olur yazsın. Ben bir kaç soru sordummu hakim beni dinlemeyi bırakıp tanığa tamam geç yerine diyor.
Amaç maddi gerçeğin ortaya çıkmasıysa bu hakkımızı sonuna kadar kullanmalıyız. Duruşmaların yoğun olması benim müvekkilimin hakkının ihlalini haklı kılamaz.
Bu konuda bir şeyler yapmalıyız.