Mesajı Okuyun
Old 28-02-2015, 14:11   #4
Analiz

Alıntı:
Yazan elmas
Analiz tşk ederim yorumlarınız için.1-Borçlu sadece borcun tamamına itiraz etmiş, fakat tebligatı aldığını beyan etmediği gibi; tebligat da yapılamamıştır. 30 günlük süreyi başlatamayız ozaman sizin yorumlarınıza göre.
2-Kiracının atıyorum 10 lira kira borcu var,ferilerle birlikte dosya 12 lira.Fakat kiracı 13 örneği tebliğ aldıktan sonra süresi içinde gelip 5 liralık ödeme yapıyor. YAni feriler hariç asıl kira dönemi borçlarının bile bir kısmını ödüyor. Bu durumda BK 100 uygulanbilirmi?

Sayın elmas,eğer borçlu anapara ile beraber faiz (ödenmeyen kira tarihinden başlayan - icra takip tarihinden önceki )tamamını öder ise BK 100 bağlamında bana göre yaptığı ödemeler ana borçtan düşülür.(MADDE 100 - Borçlu, faiz veya giderleri ödemede gecikmemiş ise, kısmen yaptığı ödemeyi ana borçtan düşme hakkına sahiptir.)Diğer ayndan Yargıtay birçok kararında yargılama giderlerini ve vekalet ücretini BK 100 bağlamında hesaba katmamış ,direkt olarak ve özellikle kira miktarı üzerinde durarak BK 100'ü pek dikkate almadığını göstermiştir.Diğer meslektaşlarımın da konu ile alakalı yorumlarını da merakla bekliyorum.
Saygılarımla.