Mesajı Okuyun
Old 19-10-2012, 16:59   #27
Av. Göztepeli

Dün itibariyle girdiğim bir duruşmayı anlatmak istiyorum. Asliye Ceza'da sanık müdafiisiyim. Duruşmada tanık dinlendi. Beyanları aleyhimize idi. Soru sormak gerekti. Hakim bey sağolsun (!) soru sormama müsaade etti. Hakim bey ile aramızda geçen dialog aynen şu şekilde:

HKM- Avukat bey soruyu önce bana yönelteceksiniz, soruyu uygun bulursam ben sorarım.

AVK- Sayın yargıç CMK m.201'i hatırlatırım. Ben sanığa doğrudan soru yöneltmek istiyorum.

HKM- Ancak CMK'ya göre duruşmayı hakim yönetir avukat bey bilmiyor musunuz?

AVK- Sayın yargıç doğru diyorsunuz, ancak atladığınız bir husus var, CMK "duruşmayı hakim kafasına göre yönetir" demiyor, "CMK'ya göre yönetir" diyor.

Bunun üzerine hakim soruyu doğrudan sormama bozula bozula da izin vermek zorunda kaldı.

Velhasıl, CMK m.201'i olması gerektiği gibi kullanmamıza izin verilmiyorsa bu biraz da avukatlar olarak bizim yanlışımızdandır. Duruşma salonları hakimlerin istedikleri gibi at koşturabilecekleri, tek başlarına hareket edebilecekleri bir yer değildir. Yasal olarak savunmaya tanınan haklarımız üzerine basa basa kullanmalı ve bu haklarımızı da her defasında yargıçlara hissettirmeliyiz.

Saygılarımla.