Mesajı Okuyun
Old 23-08-2011, 11:54   #23
Av. Y.Yücel

Değerli Meslektaşlarım.
Hemen hemen tüm yazılanlara bazı yönlerden katılmakla beraber şunu da eklemek isterim. Acaba neden ülkemizde hakimler her gün onlarca dosyayla duruşmaya girmek zorunda kalıyorlar? Hakim azlığı mı? Evrak trafiği mi? Olay fazlalığı mı? ....
Bir de şunu düşünün eğer siz bir dosyaya günde sadece 10 dk ayırırsanız maddi gerçeği nasıl ortaya çıkartabilirsiniz? (Ceza davaları için söylüyorum, Hukuk davaları konu dışıdır)
Tanık veya sanıkların hatta avukatların söylediklerini tam olarak dinlemeden değiştirerek(Çoğu zaman ileride temyiz edilirse bozulma şansı olmasın, aleyhimde kullanılmasın diye hakim olarak kendi mevkiinizin çıkarını koruyarak değiştirmekten bahsediyorum)zapta geçiyorsunuz. Evrak eksik hadi 3 ay sonraya erteleyelim. Böyle bir durumda dosyaların çıkmaza gireceği, biriktikçe birikeceği, tüm hukuk mezunlarının hakim olarak 1 yıl yardım etmesi halinde bile temizlenemeyecek dosyaların(Yargıtaydakiler dahil) olması gayet normal değil mi??
HAlbuki kanunun bize tanıdığı hakkı kullanabilsek, istediğimiz şekilde tanığa soru sorabilsek, açıkları mahkemeye sunabilsek belki de başka hiçbir delile gerek kalmadan sanıklara itiraf ettirebilirdik. Ceza davalarındaki açmazın ve herkesin "adalet" özleminin sebebi budur. Savunmaya yeterli savunma hakkının tanınmaması. maddi gerçeğn yeterli araştırılmaması ve davaların savcı ve hakimin tekelinde oluşu.
Saygılar.