Mesajı Okuyun
Old 21-10-2008, 10:56   #4
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan av.simlagürcan
İlginiz için çok teşekkür ediyorum Suat bey. Ben bu tebliği buldum ve icra müdürüne götürdüm. Ancak bana bunun dava dilekçesi, duruşma gibi durumlar için geçerli olduğunu söyledi. Nafakalrın icrasına ilişkin bir düzenleme olması gerektiğini de ekledi. Ben de aslında talebimi açıp dosyayı Hakimliğe taşıyacağım ancak, önce bilmediğim yada ulaşamadığım düzenlemeler olabilir diye meslektaş yardımına başvurmak istedim. Anladığım kadarıyla bundan başka bir düzenleme yok. Talebi buna göre açıp, bu tebliği de ekleyeceğim. Müdürün kararına göre de şikayet yoluna başvururum diye düşünüyorum. İlginize gerçekten çok teşekkür ediyorum. İyi çalışmalar...

Tüzüğün 37.inci maddesi şu şekildedir:

Alıntı:
TEBLİGAT TÜZÜĞÜ (*)
Yürürlüğe Koyan Bakanlar Kurulu Kararnamesi: No. 4/12059 - 20 Ağustos 1959

TEBLİĞ EVRAKININ TANZİMİ :
MADDE 37 - Yabancı memleketlere gönderilecek tebliğ evrakının tanziminde, anlaşmalar hükümleri ve mütekabiliyet esasları nazara alınır.
Yabancı memleketlere gönderilecek tebliğ evrakında, muhatabın isim ve soyadının, tam adresinin ve tabiiyetinin gösterilmesi ve bunların yazı makinesi ile yazılması lazımdır.

Adliye Vekâleti, Hariciye Vekâleti ile istişare ederek, her takvim yılı başında, tebligat işleri ile ilgili anlaşmalar hükümlerini, mütekabiliyet esaslarını ve hangi memleketler için avans olarak ne kadar tebligat masrafı yatırılması icap ettiğini bir cetvel halinde Resmi Gazete ile neşir ve ilan eder ve ayrıca vekaletlere bildirir.
Bir takvim yılı içinde vukua gelen değişiklikler de aynı suretle ilan edilir ve bildirilir

İlk mesajda aktardığım Adalet Bakanlığı tebliği çok açıktır.

Alıntı:
II. Yurt dışı tebligat ve istinabe taleplerinde Tebligat Tüzüğü’nün 37. maddesi uyarınca her tebligat ve istinabe talebi için:

Yine benzer bir tecrübeyi aşağıdaki linkte anlatmıştım.

http://www.turkhukuksitesi.com/showt...ght=k%FDbr%FDs