Mesajı Okuyun
Old 15-01-2011, 00:17   #1
idylle

Soru Stajın Başlatılması, Süresinin Hesaplanması, Adliye Tavsiyesi

Selamlar. Çarşamba günü İstanbul Barosu'na gidip staj başvurusu için gerekli evrakların listesini aldım. Fakat Baro'nun websitesindeki gerekli evrak listesi Baro'da bana verilenden farklı, örneğin internettekinde noter onaylı nüfus cüzdan örneği istenirken, elimdeki listede muhtar veya nüfus müdürlüğünden alınacak nüfus cüzdanı fotokopisi isteniyor. Hangisine itibar etmeliyim? Ayrıca, listede herhangi bir vergi dairesine ödenecek 32 TL'lik "damga vergisi"nden bahsediliyor. İkametgah yerim vergi dairesine gittiğimde memurlar damga vergisini ilk kez duyuyor gibiydiler, dilekçe yazmam gibi bir şeyler gerektiğini söylediler. "Damga vergisi" prosedürü nedir?

İkincisi, staja başlamanın gerektiği belli bir zaman dilimi/deadline var mı? Edindiğim bilgiye göre örneğin Nisan'da başvursam Mayıs gibi staja başlayabilirim, fakat 6 aylık süre adli tatil nedeniyle kesintiye uğradığında bütün stajım yanar mı yoksa adli tatilin bitiminde kaldığım yerden devam edebilir miyim? "Staj kesintisiz yapılır" deniyor, bilemedim..

Hiçbir şey bilmeyen çömez olarak son sorum da şu : Hangi adliye en sorunsuzu, "sakın gitme berbat" diyeceğiniz adliyeler var mı? Ve ikametgahım Üsküdar'da olmasına rağmen başka bir adliye yazabilir miyim, mesela Beşiktaş, Beyoğlu gibi..?

Çok soru sordum . Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.