Mesajı Okuyun
Old 27-06-2007, 16:08   #5
hakanalb

Kamuoyunda bu hususta bir görüş oluştu ve bir çok tüketici hakem heyeti kararı yayınlandı. İptal kararlarını hep birlikte okuduk. Bankaların bu parayı haksız olarak aldıkları açık ancak bundan vazgeçmeyecekleri de açık. Benim korkum ise bankalarca 5464 sayılı yasanın "sözleşme değişikliği" maddesinden istifa edilecek olması.

SÖZLEŞME DEĞİŞİKLİKLERİ

" Madde 25 - Sözleşmede yapılacak değişiklikler kart hamiline bildirilir. Bu değişiklikler bildirimin yapıldığı döneme ilişkin son ödeme tarihinden itibaren hüküm ifade eder. Bildirimin ait olduğu döneme ilişkin son ödeme tarihinden sonra kartın kullanılmaya devam olunması halinde, sözleşmede meydana gelen değişikliklerin kabul edildiği addolunur. ......"

Bilindiği gibi bankalar ekstrelere artık üyelik ücreti miktarını ekstrelerin arkasına bilgi olarak yazmaktadırlar. Yani bildirim yaptıkları halde kullanılmaya devam edilmesi nedeniyle bu ücreti sözleşme değişikliği maddesine dayanarak yine isteyecekler kanısındayım.

Bu hususta bankalar birliği tarafından yapılan "üyelik ücretinin yasal olduğuna, bankaların yaptıkları masrafların karşılığı olarak bu ücreti talep ettiklerine" ilişkin kamuoyu açıklamasından sonra bankalar birliğine e-posta yolu ile bilgi edinme birimine başvuru yaptım. Başvurumda Ziraat Bankasını örnek göstererek miktarları bankaların kendince istediği miktarda belirttiğini, bu aidat miktarının neden birlik tarafından belirlenmediğini sordum ancak bi cevap gelmedi tabi. Zira bilindiği gibi Ziraat Bankası 3-5 YTL alır iken diğer bankalar kendi belirledikleri miktar olan 25-40 YTL arası ücret almaktadırlar. Madem bankalar masraf yapıyor, ücret haklı, o zaman her yıl birlik belirlesin, makul seviyede olsun(Ziraat Bankası misal) o zaman kimse de itiraz etmez zaten. Ama dediğim gibi bu hususta bankaların vazgeçeceklerini düşünmüyorum.