Mesajı Okuyun
Old 16-06-2007, 02:48   #2
Heybe Hukuk

Alıntı:
Yazan whocookchu
merhaba arkadaşlar,

benim sorum şu, yetkisiz sultanahmet icra dairesinden bir takip başlatılıyor. Borca ve yetkiye itiraz olduğu için İstanbul ticaret mahkemesinde bir itirazın iptali davası açılıyor. borçlu yeniden şişli icra dairesinin yetkisini ileri sürüyor. Şişli icra daireler ve ticaret mahkemesi önce icra dairesinin yetki problemini çözmeli FAKAT şişlide ticaret mahkemesi yok ve iş ticari iş niteliğinde yani bu takip şişliden de açılsa yeniden istanbul ticaret mahkemesine gidecek. Bu durumda; usul ekonomisi gereği yetki itirazını aşarak davaya devam etmenin bir yolu var mıdır?

çok teşekkürler

Sayın Meslektaşım;

Benim biraz aklım karıştı. Lütfen maruz görün ama tam olarak neyi hedeflediğinizi anlayamadım. Yetki ve borca itiraz olunan dosya için itirazın iptali davası açmışsınız. Bu durumda; hali hazırda davaya bakmakta olan mahkeme bu hususlarda karar verecektir. Karar uyarınca da gereken icra olunacaktır. Borçlunun yetkili olarak hedef gösterdiği yer, mahekemnin bu husustaki takdirini bağlamayacaktır. Mahkeme eğer Sultanahmet icra dairesinin yetkisiz olduğuna karar verirse; yetkili daireyi de gösterecektir. Bu aşamada talebiniz halinde, dosyanız yetkili icra dairesine gönderilecektir. Takibe orada devam edilecek ve tüm süreç yeniden başlayacaktır. Yeniden ödeme emri yolladığınız borçlu, bu sefer de borca itiraz ederse; tekrar itirazın kaldırılması yada iptali davası açacaksınız. Sanırım İcra Hakimliğine başvurmadığınıza göre elinizde İİK'unda belirlenen belgelerden yok. Yani yeniden itirazın iptali davası açacaksınız. Eğer yetkili icra dairesinin bulunduğu yargı çevresinde ticaret mahkemesi yoksa; asliye hukuk mahkemesinde dava açacaksınız. Süreç bu şekilde devam edecek. Bildiğimi aktarmaya çalıştım. Şimdi sizin sorunuza dönecek olursak; siz ne sormak istemiştiniz?