Mesajı Okuyun
Old 14-06-2007, 11:49   #1
Av.Günar

Varsayılan Kamulaştırma

Herkese selamlar.Başarılı bir gün dilegiyle soruma geçiyorum.1992 yılında İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından şahsa ait taşınmazın yarısı kamulaştırılıyor.Milli eğitim kamulaştırdığı yerden fazla yer kullanarak okul yaptırıyor.Bu arada belediye şahsa düşen kısımdan yol geçiriyor.Ve bazı şahıslarda kalan kısma bina yapıyorlar.Sonuçta kamulaştırma dışında şahsa tahsis edilen yerden geriye kullanılabilir bir alan kalmıyor.Şahıs öldükten sonra yer çocuklarına kalıyor.Tapuda yer iştirakli olarak murisin çocukları üzerine ama fiiliyatta kullanacak yerleri kalmamış.Şahsın çocukları babalarının(muris) kamulaştırma bedelini alıp almadığını bu konuda murislerine tebligat yapılıp yapılmadığını dahi bilmiyorlar.Ve benim müvekkilim(3.şahıs) bana soruyor "avukat hanım bu yeri ben bu çocuklardan alsam.Milli eğitime,belediye ve bina yapan şahıslara karşı dava açma hakkı murisin çocuklarına mı aittir.Yoksa yeri satın almakla bu hak bana geçer mi?" Sayın meslektaşlarım böyle bir konuyla meslekte de yeni olmam sebebiyle daha önce karşılaşmadım.Kamulaştırma kanunundan da bir çözüm çıkaramadım.Bu yerle ilgili ne tür davalar açılabilir ve müvekkil bu yeri murisin çocuklarından alsa bu davaları açma hakkı var mıdır?Bana yardımcı olursanız çok sevinirim?