Mesajı Okuyun
Old 12-06-2007, 18:44   #32
Godfather

valla kamyonu dayayan arkadaşlar nereye dayıyo çok merak ediyorum. menkuller satılmıyor, derde deva bi menkul de yok zaten. işyeri deseniz zaten sağlam adam o aşamaya getirtmez... menkullerin satılarak tamamen çözüldüğü bi dosyaya hiç rastlamadım bugüne kadar...

ödemeyecek borçlu, 1. borcunun olmadığına inanan borçlu (yani bu senet benden ne şartlarda alındı, benim işimi yapmadı senedi kullandı..vs borçlusu)

2. örneğin 3000 ytl'lik borcun asıl alacağa tekabül eden 2400 ytl'sini ödeyip bakiyeyi ödemek istemeyen borçlu tipi. en gıcık ve uyuz olduğum tip budur. gelir lütfediyomuş gibi tak çıkarır 2400 ü öder. bakiyeyi de yarın getiriyim abi bu kadarını bulabildim der. oysa niyet başkadır. alacaklı borçluyu icraya vermiş ve yaklaşık % 25 oranında zarara sokmuştur. bakiyeyi ödemek ona ölümden acı gelir. kalan parayı ödememek için herşeyi ama herşeyi yapar. ama bir yanlış yapmıştır. haciz ve muhafaza masrafını avukata vermiştir. öyle olunca 1800'ü alacaklıya ödeyip rahatça haciz ve muhafaza yaparsınız. bu da borçlunun zararını % 25'ten hayal bile edemeyeceği rakamlara çıkarır. kuru inadın sonuçları...

3. hesaba itiraz etmeyen borçlu. zaten bunu herkes saymış.

4. batak borçlu... bunda zaten mal mülk hiçbir şey yok. adam gelir abi hesabımız ne der. 1000 ytl, masraff + ücret 1430 ytl dersiniz. öğrenir ve gider. ödemez. zaten ödeyecek parası da yoktur. eve gidersiniz vazifenizi yapmış olmak için. 100 ytl daha masraf artar. ve hiçbir zaman ödemez. çünkü ödeyemez...

kısa bir değini: malesef hacze gidince, borcunu ödemeyen (ödeyemeyen) erkeğin sıkıntısını eşi ve çocukları çekmektedir. mahalleye, apartman komşularına rezil olmaktan tutun da küçük beyinlere yerleşen bir güvensizlik duygusuna kadar gidin... malesef böyle sonuçları var bu işin. ancak alacaklının alacağına kavuşması, icranın işlevi vs... bunlar da işin diğer yönü. Allah hepimizi hata yapmaktan korusun, adaletin gerçekten gerçekleştiği yerler olsun adliyeler, icralar... Ve herkese borcunu ödeme gücü versin... amin...