Mesajı Okuyun
Old 06-06-2007, 18:50   #10
ecesaka

HGK E. 2000/2-888 K. 2000/885 T. 17.5.2000

Burada açıklandığı üzere İnançlı İşlemler;

1. İnançlı işlemler, bir kimsenin menfaatinin başkası tarafından korunması veya teminat sağlamak amacıyla ona bazı hakları ciddi olarak devrettiği, ancak hakları iktisap edenin bunlardan doğan bazı yetkileri hiç kullanmaması, bazılarını da ancak önceden hak ve halen menfaat sahibi olanın gösterdiği biçimde kullanmak zorunda olması hususunda tarafların anlaştığı işlemlerdir.

2. İnanılan, inanç konusunu, doğrudan doğruya inanandan edinebileceği gibi, bir üçüncü kişiden de edinebilir. Uygulamada inanç konusunun üçüncü kişiden edinilmesi, özellikle "dolaylı temsil" ilişkisi içinde gerçekleştirilmektedir.

3. Dolaylı temsil ilişkisi içinde inançlı işlemde, mülkiyeti inanana geçirme borcu vekillik sözleşmesinin yasal bir sonucu olduğu için, ayrıca resmi bir şekilde geçirim sözvermesi de gerekmez.

http://209.85.135.104/search?q=cache...&cd=1 0&gl=tr
Bu kaynaktan edindiğim bilgiye göre Sebepsiz Zenginleşmenin Oluşması için Gereken Şartlar:
1. Zenginleşme: Bir tarafın malvarlığında bir zenginleşme meydana gelmiş olmalıdır.
2. Fakirleşme: Diğer tarafın malvarlığında da bu oranda bir fakirleşme gerçekleşmiş olmalıdır.
3. İlliyet Bağı: Bir tarafın malvarlığında artışın meydana gelmesi ile diğer tarafın malvarlığında azalma meydana gelmesi arasında bir nedensellik bağı bulunmalı, yani malvarlığındaki eksilme, diğer tarafın malvarlığındaki artıştan kaynaklanmalıdır.
4. Geçerli bir sebebin bulunmaması: Sebepsiz zenginleşme,- geçerli olmayan bir sebepten (Galata Kulesini satın aldık. Parasını verdik. İmkansızlık, emredici hükümlere aykırılık ve kamu düzenine aykırılık sebebleriyle sözleşme geçersiz. Parayı vermemizin geçerli bir sebebi yok. Paramızı sebepsiz zenginleşme uyarınca geri isteriz.) - gerçekleşmemiş bir sebepten (geciktirici şarta bağlı satım sözleşmesi yaptık ve parasınıverdik. Şart gerçekleşmedi.) - veya sona ermiş bir sebepten (hata/hile/ikrah sebebiyle sözleşmeyi iptal etttik) kaynaklanabilir.

Şimdilik bunları bulabildim... Ama kafam karıştı açıkçası Eğer muris inançlı işlem gereğini ifa etmemişse bu durumda sebepsiz zenginleşmenin oluşması için öngörülen 4. maddeye dayanarak "biz o sözleşmeyi iptal ettik" diyerek sebepsiz zenginleşmeye dayanabilir mi? Yoksa ben bugün çok mu çalıştım da beynim terse doğru mu çalışmaya başladı