Mesajı Okuyun
Old 06-06-2007, 13:26   #7
Av.Tevfik TATAR

Varsayılan Zincirleme suç ve olası kast

Öncelikle değerli meslektaşlarıma yapacağı yorumlar için teşekkür ederim.Yorumunuzu isteyeceğim konu hakkında yeterli ve doyurucu bilgiye ulaşamadım.Bu yüzden öncelikle konuyla ilgili kaynak bilgi bilen meslektaşlarım varsa bunları da eklemelerini rica ediyorum.Olayı kısaca özetlemek gerekirse Sanığın üzerine atılı suç Olası kastla birden çok kişiyi öldürmeye tam teşebbüs etmek.İddianameye göre sanık olay gecesi koğuşta nöbetine gitmesi için koğuşcu tarafından uyandırılıyor uyandırıldığında da koğuşta yatan bir başka askerle aralarında ışık söndürme konusunda tartışma çıkıyor ve koğuş nöbetçisinin tanıklığıyla sanığın bu tartışmadan sonra bu askerlik bitmiyor öldürecem kendimi diyor ve dolabına önceden koyduğu bombayı çıkarıp koğuşun içine atıyor.Neticede koğuşta uyuyan sekiz kişi 20 gün istirahat geçirecek şekilde yaralanıyor.Burada iki tane sorum olacak.Birincisi olası kast durumunda teşebbüs hükümleri uygulanabir mi? İkincisi fail aynı suç işleme kararının icrası kapsamında tek bir fiille birden çok kişiyi yaraladığı için TCK 43/2 maddesi uygulanabilir mi? Her ne kadar 43/3 maddesinde kasten öldürme suçlarında bu maddenin uygulanamayacağı belirtilmiş ise de burada kast değil olası kast vardır.Bu nedenle 43/2 maddenin uygulanması gerektiği kanaatindeyim.Çünkü kast ile olası kast arasında hem suçun cezası hem de suçun manevi unsuru açısından büyük fark vardır.Konu ile ilgili yorumlarınızı bekliyorum. </I>