Mesajı Okuyun
Old 05-06-2007, 18:46   #29
uSaRe01

Bana göre müşteri iştira(alım satım) fiilini icra eden alıcı kişidir. Buradaki alım satımdan kasıt maddi bir edimin alım satımıdır ki satıcı bu metaın maliki olup (şayet kendi adına satmıyorsa malik değil emanetçidir-bu husus istisna teşkil eder)satış neticesindeki kazancın tamamı kendisine aittir.Alıcı (müşteri ise, aldığı şeyin maliki olmakta ve tüm tasarruf hakkını elde etmektedir -istisnaları es geçelim-. Vekilllikte ise durum farklıdır. Vekil işi kendi adına yapamamakta yapılan işlerde asilin çizdiği sınırları aşamamaktadır. Özgür değildir.(Oysa alıcı (müşteri) ve satıcı istediği gibi hareket etme özgürlüğüne sahip). Yaptığı işin asıl kazancı veya zararı asilin leh veya aleyhinedir.Vekilin aldığı ücreti kendi yaptığı emeğin bir karşılığıdır.Avukatın yaptığı iş bir iştira değildir.Burada asil ile vekil arasında maddi bir alım satım (iştira) ve alınıp satılan meta yoktur. Asil,verdiği ücrete karşılık avukatın emeğinin ve bilgilerinin sahibi olamamaktadır.Ama müşteri aldığı malın maliki olmaktadır.Vekilin yaptığı iş bilgi,tecrübe ve emeğini asilin lehine kullanmak, bunun karşılığında belli bir ücret almaktır.Bu nedenle avukat tacir ve satıcı değil,asil de müşteri. Biraz karmaşık ve biraz da çetrefilli bir anlatım oldu ama arkadaşlar kusuruma bakmayın. Parmaklarıma hakim olamadım