Mesajı Okuyun
Old 02-06-2007, 18:26   #11
Av. Ö.Erol Yavuz

Sayın Köktaş, konu başlangıcındaki müvekkilleriniz miras hissesini devralanlardı, şimdi bu devralanların, bir diğer müvekkilleriniz olan satış vaadini kabul edenlere, satış vaadinde bulunmasına göre davaya bile gerek kalmaksızın uzlaşma ile sonuç alma ihtimaliniz var gibi gözüküyor. Ne dersiniz ? Ben, uzlaştıracağınıza inanıyorum. Şaka bir yana;

1) Eğer gayrimenkul satış vaadi sözleşmesi, sözleşme dışı elbirliği ortaklığı iştirakçisine ait payın iştirakçiler arasındaki devrine dair bir kayıt ihtiva ediyor ve GSV sözleşmesi gayrimenkulün tamamına ait ise, son olarak sözleşmenin ifa olanağı varsa cebri tesçil davası hakkınız olduğunu düşünmek gerekir. ( Gerçi müvekkillerinize karşı da dava açmanız gerekiyor. )

2) Ancak, sadece akit tarafların paylarına dair bir GSV sözleşmeniz varsa ya da gayrimenkul satış vaadinin ifa olanağı yoksa aksini düşünmek gerekir.

3) Doğrusu her iki durumda da, sözleşme dışı iştirakçinin katılımı olmaksızın şerhin nasıl konduğunu merak ettim. Bu konuya bir açıklık getirmenizi dilerim.

Saygılarımla.