Mesajı Okuyun
Old 19-07-2003, 08:06   #37
Refya

Varsayılan KOCAMA SANAL BİR MEKTUP

Birlikte dolaşırken, göz ucuyla bakıpta çok beğendiğim ayakkabıyı ertesi gün alıp getirecek kadar düşünceli olmalısın....

Kırk yılda bir aldığın çiçekleri E-5 in çingelenelerinden almamalısın...

Beni sevdiğini, ben sorduğumda değil, sık sık dile getirmelisin...

Taze fasulyeyi neden annen gibi yapamadığımı her defasında sormamalısın, demek ki beceremiyorum...

Çocuğunun ne kadar sana benzediği yorumlarını dinlerken, gülümseyip beni kızdırmamalısın, çünkü onu ben doğurdum...

"Saçımı kestireyim" mi dediğimde kendi fikrin ne olursa olsun evet demelisin, çünkü ben aslında kestirmek istiyorumdur...

Arabamı yıkatırken, bakıma götürürken, yağını, filtresi değiştirip, lastiklerini şişirirken bana "niye bunları yapmıyorsun" diye söylenmemelisin...

Arabamın benzini bittiği vakit bana sürpriz yapıp full'lemelisin...

Mağaza kabininde giyinip sana gösterdiğim her kıyafete daha şaşalı tepkiler vermelisin...

Tezgahtarlar ve başka müşterilerin yanında, "karnın çıktı, belin kalınlaşmış senin" gibi cümleler katiyyen sarf etmemelisin...

Annemi babamı ve kardeşlerimi en az benim kadar sevmeli, benimsemeli ya da iyi rol yapmalısın...

Seninkiler konusunda yorum yaparken sık sık araya girip "haklısın karıcım" demelisin...

Doğumgünü, yıldönümü gibi günlerin dışında da, sürpriz hediyeler alıp, önceden rezervasyonu yapılmış şık lokantalara götürüp parana kıymalısın...

Aldığım, giydiğim, söylediğim herşeyi koşulsuz onaylamalısın...

Dünyanın en güzel karısı, en çekici kadını ve en iyi annesi olduğumu bana duyurmalı ve belli etmelisin...

Başka kadınlara bakarken yakalanırsan eğer, şiddetle inkar etmelisin...

"Bak ne hoş bir kadın" dediğimde bile bakmayı reddetmeli ve gözünün benden başkasını görmediğini bana inandırmalısın...

Nevresimleri değiştirirken söylenmeden bana yardım etmeli, hatta bunu tek başına yapmayı öğrenmelisin...

Mümkün olduğu kadar sık bir biçimde akşam yemeklerini ve sabah kahvaltılarını hazırlama konusunda hevesli ve istekli olmalısın...

Dolabımızdaki gömleklerini ve giysilerini alıp, öteki odadaki dolaba yerleşmelisin ki, ben rahatça asayım giysilerimi...

Dans etmeyi bir an önce öğrenmelisin...

Araba kullanırken, küfür etmekten vazgeçip, medeni erkekler gibi davranmalı ve herkese yol vermeli, sellektör yakmamalı, korna çalmamalı ve beni germemelisin..

Arada bir de olsa ütülediğim gömleklerini giyip te "bunlar ütülenmedi galiba" diye sırıtarak eleştirmemeli ve ütüyle aramdaki soğukluğu pekiştirmemelisin...

Saçlarımın ne kadar çok döküldüğünü söyleyip, lavobadan ve yerden toplarken mırıldanmamalısın, hatta çorbandan çıkarsa çaktırmadan bir kenara koymalı ve başıma kakmamalısın...

Dekolteme, yıtmacıma, etek boyuma ne zaman karışıp ne zaman karışmaman gerektiğini çok iyi saptamalısın...

Editörüm ve redaktörüm olarak görevlendirmiş olsam da seni, benim tepkilerimi de göze almalı ve ona göre yorum yapmalısın...

Bıyığını kesmeden evvel bana da sormalısın...

Pijamanı ve ev eşofmanını olduğun yerde çıkartmamalı, katlayıp yerine koymalısın...

Diş macununa nerden bastırırsam bastırayım, karışmamalısın...

Saç fırçası benim elbet, ona dolanmış saçlarda benim olacak doğal olarak, bunun için söylenmemelisin...

Yeni koltuklarımızın, masamızın ya da sehpamızın çizilmesi hiç önemli değil, yeterli ruhumuz çizilmesin...

Kızının her güzel huyunu kendine, kötü huylarını da bana mal etmemelisin...

Benimle mutfakta ve özellikle iş yaparken bir tartışmaya girmemelisin, çünkü bundan sen ve elimdeki kapak veya tava zararlı çıkacaktır...

Benimle yatak odasında da kavga etmemeye özen göstermelisin, yoksa kanepede uyumak zorunda kalacaksın...
Hatta mümkünse benimle kendi çıkarların adına hiç kavga etmemelisin...

Geçen seneden beri almadığın deri eldivenleri bir an önce alıp, beni mutlu etmelisin...

İkinci bir çocuk yapmamız konusunda artık biraz daha uzlaşmacı davranmalısın...

Ayakkabı satın alma konusundaki sapıklığımı herkese açık etmemelisin...

Arada bir kızının kakasını sen temizlemeli ve bunun pekte keyifli bir iş olmadığını anlamalısın...

Albümlere bakarken "niye hep sizin resimlerle dolu da, ben yokum" deme, çünkü foroğrafları çeken sensin de ondan...

Kızının sana on defa "baba" demesine gerek kalmadan yada benim uyarıma gerek olmadan onu duymalısın...

Bulaşık makinasını kimin boşaltacağı konusunda tartışma yapmaktan vazgeçip, kaderine boyun eğmelisin...

Maaşımı iki gün içerisinde bitirdiğimde ve sana başvurduğumda manalı manalı kafanı sallamamalısın..

Bordo ojelerime bakıp, "ne kadar korkunç bir renk bu" dememelisin...çünkü bu sene moda...

Kadınlarım makyaj malzemeleri pahalıdır, bu tırnak kadar bir far içinde geçerlidir, bunun için artık piyasa araştırması yapmaktan vazgeçmelisin, çünkü bunlar yabancı marka...

Babamın yanında kaykılarak oturmamalı ve sana uymasa da benim hatırım için babamın fikirlerine karşı çıkmamalısın...

CD Player'a CD takarken "tırnaklarınla tuşları çizme lütfen" demeyi unutmalısın...

Kayınvalidem yerine bana kaynanalık yapmaktan vazgeçmelisin...

Evdeki pc sadece senin kullanımına sunulmuş değil, arada bir bana da fırsat tanımalısın...

Saçında bir tek tel beyaz saç olmamasına karşın, benim saçımda bu sene çıkan beyaz teller ile ilgili tek cümle dahi kurmamalısın...

Hayatının her gününü bana sürprizler hazırlayarak ve yeni sürprizler düşünerek tüketmelisin...

Cumhuriyet Gazetesinin Bilim Kültür ve Radikal'in diğer eklerini yıllardır saklamaktan vazgeçmeli, diğer renkli gazetelere de itibar etmelisin...

Evden çıkarken, benim seni bekleteceğim yerde tam tersi bir durumla beni bekletmekten vazgeçmelisin....

Kızının ismini sen koydun, bir çocuk daha doğurup, ismini koyma zevkini mutlaka bana tattırmalısın...

Benim kullandığım araba ile bir yere giderken benim yerime silecekleri çalıştırmamalı, el freni ile oynamamalı ve camı açarak elini kolunu sallayıp, bana yol vermeleri için muavinlik asla yapmamalısın...

Berberde neden bu kadar çok vakit geçirdiğimi sorma, röfle, dip boyası v.b. denen şey saatler sürüyor, sen bunu anlayamazsın...

Seyrettiğim Türk filmlerine ve dizilere karışmamalısın, ben de senin tartışma programlarına göğüs geriyorum, bunu unutmamalısın...

Tabiki tırnaklarımı bende evde kesebilirim ama buna manikür ve pedikür diyorlar, bilmem anlatabildin mi...

Asansöre her bindiğimizde alarma basıp apartmanı ayağa kaldırmamalı ve bu konuda kızımızı'da azdırmamalısın...

Stanley Kubrick'in "2001: A Space Odyssey" "A Clockwork Orange", John Cassavetes'in "Shadows" ve Frederico Fellinin'nin "8.5" gibi filmleri beni çok sıkıyor, bunun için kızma bana, ben yakışıklı erkeklerin başrol oynadığı ve içinde kıskanılacak aşkların yaşandığı, senin tabirinle içeriği olmayan ama gişe yapan filmleri seviyorum...

Bana gerçekten kulak vermelisin...

Arada bir, senin için zor da olsa, beni can kulağı ile dinleyip, anlamaya çalışmalısın...

"Niye beni afişe ettin" diye bana kızmamalısın, çünkü bu bir ifade şekli, bunu unutmamalısın...

Yukarıdaki listeyi print etmeli ve hangi seçeneklerin gerçek bir çağrı olduğu konusunda kafa yormalısın...(Demet Eşrefoğlu Vardar)