Mesajı Okuyun
Old 28-05-2007, 22:16   #32
Admin

Sayın tiyerianri,
Alıntı:
Yazan tiyerianri
1-Baro yönetimine genç avukatların seçilmesi itibar kazandırır mı.Evet kere evet,İtibar kazandırmakla kalmaz mesleğin itibarının hızla artmasını bile sağlar. Gençlerin getireceği yeniliklerden ve fikirlerden çekinmemek lazım.
Gençlerin getireceği yeniliklerden ve fikirlerden kim çekiniyor ve Baro yönetim kurullarını kim seçiyor? Baro yönetim kurulları atanma suretiyle gelmiyor, avukatların oylarıyla seçiliyor, aday olurken yaş sınırı yok, her avukat aday olabilir ve seçilirse yönetim kuruluna girebilir. Oy verirken de yaş sınırı yok, hangi yaşta olursanız olun, avukatsanız 1 oy hakkınız var. Genç avukatların sayısı ile yaşlı avukatların sayısında da bir dengesizlik olduğunu ben düşünmüyorum. Hal böyle iken baroların yönetim kurullarını eleştirirken yaşı bir kriter olarak almak neden?

Hadi diyelim yaşı kriter olarak alıyorsunuz, peki Baroları genç avukatlar yönetsin derken sizin aklınızdaki yaş kaç? Size göre kim genç? Örneğin İzmir Barosunun yönetim kuruluna bir bakın, üşenmedim hesapladım yaş ortalaması 43,4. Yani yaklaşık olarak yönetim kuruluna giren avukatlar 20 yıllık avukat. Size göre bu ortalama çok mu yüksek? Size göre 2 aylık bir avukat avukatlığın sorunlarına daha mı güzel çözüm bulacak? Tabibler odasında ya da Elektrik Mühendisleri odasında acaba bu yaş ortalamaları söz konusu mu? Veya dünyadaki diğer baroların yönetim kurullarında acaba kaç yıllık avukatlar görev yapıyor? Buyrun bir de New York Barosunun yönetim kurulunun yaş ortalamasını hesaplayın isterseniz. Üşendim ortalamasını alamadım ama resimlerden gördüğüm kadarıyla İzmir Barosu yönetim kurulunun ortalamasından en az 10 yaş büyükler.

Alıntı:

2- Genç avukatlar yanlarında üç kuruşa deneyimli avukatları çalıştırırsa meslek itibarı artar mı.Evet,O vakit gençlerin neler çektiğini herkes canlı canlı yaşamış olur.Elbette ki;böyle bir şeyin olması imkansız ama hiç değilse empati yapılabilir.
Sizce "genç olmayan" avukatlar hayatları boyunca 40 yıllık avukat mıydı? Onlar gençken deneyimli avukatların yanında çalışmadı mı? Onlar stajyer olmadı mı? Onlar 22 yaşında olmadı mı? Empati yapacak olan kendi geçmişine bakarak empati yapar zaten. Öyle değil mi?

Alıntı:

3Bunca hukuk fakültesini kapatırsak meslek itibar kazanır mı? Malesef kazanamaz.Çünkü hiç kimse ülkede ne kadar hukuk fakültesi var kaç mezun veriyor diye düşünme özellikle de müvekkiller
Arz ve talep dengelenmeden ücretlerin hiçbir serbest meslekte dengelenemeyeceğini düşünüyorum. Piyasada 100 avukata ihtiyaç varsa ve 50 avukat varsa, ücret 2 katına çıkar, 200 avukat olduğunda yarıya düşer. Bu en temel ekonomi kuralı değil midir? Genç avukatlar "komik ücretlerle" çalışıyorsa bunun sebebi arzın çok, talebin az olması ve o komik ücretle çalışacak işi bile bulmanın güçlüğüdür bence. Bugün Türkiye'de 10.000 yeni avukat olması yerine sadece 100 yeni avukat olsa, sizce çalıştıkları hukuk bürolarında aldıkları maaşlar böyle mi olacaktı?

Sorunu doğru saptamazsak, çözüm bulmak imkansız oluyor..