Mesajı Okuyun
Old 24-05-2007, 12:38   #1
buketoz

Varsayılan Hakimin cevabı:Pardon teminat mektubunu yanlışlıkla borçluya iade etmişiz!

Çok enteresan bir olayla karşılaştım. Siz meslektaşlarımın fikirlerini almak istiyorum. Öncelikle size olayları anlatayım.
Müvekkil elindeki senede ilişkin borçlu aleyhine 20.000YTL lik icra takibi yapıyor. Yıl 2003. karşı taraf bu takibe itiraz ediyor. itirazları haksız bulunuyor. Sonrasında yani icra takibi açıldıktan sonra menfi tespit davası açıyorlar. Menfi tespitte icrayı durdurmak için 4300 YTL teminat yatırıyorlar. Bu teminata itiraz ettiğimiz zaman hakim bey benim takdirim dedi ve teminatı %115 olarak değiştirmedi.Ve hakim bu teminat ile "tüm icrai işlemlerin durdurulmasına" karar verdi. Biz icrada dava süresi boyunca kalem dahi oynatamadık.
Dava karşı taraf aleyhine bitti. ve onlar bu kararı temyiz ettiler. Yargıtay da onama kararı verdi ve borçlu oldukları kesinleşti.

Biz Bu aşamada asliye hukuk mahkemesine giderek. karşı tarafın yatırmış olduğu teminatın tarafımıza ödenmesini talep ettik. Ancak dosyaya sunulan teminat mektubunun adli tatil sırasında iade alındığını gördük. Hakim beye gidip hangi gerekçeyle teminat mektubunu iade ettiklerini sorduğumuzda hakim bey böyle bir talep olduğunu ancak kendisinin teminat mektubu iade edilsin şeklinde havale yapmadığını "dosyanın kaleme gönderilmesi" şeklinde havale yaptığını, kalemdekilerin de yanlışla teminat mektubunu iade ettiklerini söyledi.

Dava tarihi 2004 ve aradan geçen 3 yıl boyunca biz icrada hiçbir talep açamadık. Burada ben ne yapabilirim sizce? İcra dosyası zaten devam ediyor ama şimdi bu 4,300 teminat yanmış mı olduyor?