Mesajı Okuyun
Old 16-05-2007, 07:45   #5
Av.Özgür Özlem Öngel

Kamil Bey,
Takip talebinde alacak miktarı olarak gösterdiğiniz rakam 11 aylık gecikme bedeli olmasına rağmen, açıklama kısmına 7 ayı belirtmiş olmanın sizi içine düşürebileceği en kötü durum 7 aylık alacağınızın hüküm altına alınıp, diğer kısmın iptali. Burada aleyhinize icra inkar tazminatı verilemeyecektir, zira alacağınızın asıl miktarını mahkemeye ispatlayabileceksiniz; ancak mahkeme, takip talebindeki yanlışlık nedeniyle, 7 aylık alacağınıza hükmedecektir.

Borçlunun itiraz hakkını hukukun amacına uygun kullanabilmesi için, hakkında açılan takibe konu borcun hangi sebeple doğmuş olduğunun ve varsa dayandığı belgelerin ödeme emri ile beraber kendisine bildirilmiş olması şarttır. Eğer bu yapılmazsa, asıl alacağa halel gelmez ancak borçlunun neye itiraz edeceğini bilmesi mümkün olamayacağından, itiraz kabul edilecek ve takip (duruma göre kısmen) iptal edilecektir.

Burdan bakılınca, takibin kısmen iptal edilmesi gerekecektir. Borçlunun şu iddiası karşısında nasıl duracaksınız : "ben, 7 ayın bedeli olarak bu kadar istediklerini sanmıştım, oysa 7 ayın bedeli ..... kadardır; itiraz etmeseydim kalan 4 ayın bedelini de benden ayrıca tahsil edebilirlerdi."

Takibiniz kısmen iptal edilse de kalan alacağınızı yeni bir takibe konu etmekte hiçbir engel gözükmüyor. Mahkemeyi ikna edebilirseniz ne ala, ikna edemezseniz ayrı bir takiple 4 aylık bedeli de talep etmekle sorunu çözmüş olursunuz sanırım. Sonuçta itiraz kısmen kabul edilse de mahkeme önünde doğru bir açıklama yapıldığında aleyhinize tazminata hükmedilemeyeceğini düşünüyorum.

Saygılarımla.