Mesajı Okuyun
Old 10-05-2007, 11:51   #9
Av. BNK

Karadeniz'de bir laf vardır. Bir yere kültürden önce para girerse o yer iflah olmaz. İnsanda böyledir. Sadece para kazanma hırsı ile yetişirse mesleğini de bu hırsla yapar. Mesleğin etik kuralları da ayakbağı gibi gelir. Hiç bir zaman bu kuralların konuluş amacı acaba nedir diye de sormaz. Ta ki başına aynı halt gelinceye kadar. Ondan sonra da akıllanmaz daha acımasızca aynı haltları yemeye devam eder.

Benim başıma hiç gelmedi ama yapanları çok gördüm. Kimse kusuruma bakmasın avukat camiası çok kültürsüz. Toplumsal değerlerden yoksun. Bu tür avukatların aile çevreleri ve arkadaş çevreleride benzer türlerden oluşuyor. Yani üniversite diploması ile avukatlığın her şeyi öğrenilmiyor.

Avukatlığın bir sınava bağlanmasını hiç bir zaman desteklemedim ama etik açıdan bir denetim sürecine tabi tutulması gerektiğini düşünüyorum.

Bu arada taşra barolarından da şikâyetçiyim. İl genelinde duyulmayan bazı olayları örtbas ediyorlar. Sizin olayınızda en azından uyarı cezası verilmelidir. Çünkü avukatların işi kanun boşluklarını menfaat aracı olarak kullanmak değildir. Avukatın yaptığı açıkça görevi suistimaldir. Çünkü biz de kamu görevi ifa ediyoruz.