Mesajı Okuyun
Old 24-04-2007, 15:51   #1
SINIRSIZ

Varsayılan İş Kazasında Manevi Tazminat

Müvekkil 7 yıl önce bir iş kazası geçiriyor.Elinde yangın tüpü patlıyor. derhal jandarma gelmiş. tespit yapılmış vs. ama müvekkilin elinde hiç bir belge yok. Çalışma Bakanlığı teftiş kuruluna müracaat ederek iş kazası bildiriminde bulunulup bulunulmadığını sorduk. Böyle bir bildirimde bulunulmamış. fakat yinede tesbit istedik. yalnız raporun çıkması belkide 3-4 ay sürüyormuş.. bu süreçte davayı da açmam mantıklı olur sanırım.. ilk duruşma gününü en az 2-3 ay sonrasına verdiklerini düşünürsek rapor belki de ilk duruşma gününe yetişebilir.yalnız 7,5 sen önce olmuş bir olaydan zamanaşımı 10 yıl olsa bile ne çıkar bilemiyorum.. bu yüzden bu yönde dava tecrübesi olan meslektaşlarım yardımlarını esirgemezlerse çok sevineceğim.müvekkilim bu sırada emekli olmuş. bizim tek istediğimiz tazminat. müvekkilimin yüzünün yarısında belirgin izler, 64 dikiş var ve sol kaşı çalışmıyor. o dönem sol gözü 3 ay boyunca hiç kapanmamış.damakları paramparça olmuş ve sökülen dişlerini o yüzden ancak 6 sonra yeniden taktırabilmiş.Ayrıca kazalının dudakları 7 sendir hala uyuşuk.. ve soğukta halen yüzünü hissetmiyor.biz işyerinin bize tazminat ödemesini istiyoruz yani malulen emeklilik vs. gibi bir talebimiz yok. yinede SSK yı da HASIM göstermeli miyiz?? ve sizce ne kadar manevi tazminat talep etmeliyiz? tamamen ihmalkarlıktan gerekli önlem ve tedbirleri almadan atölyenin ortasında tüplerin kontrolü yapılırken kaza olduğundan işverenin tamamen kusurlu olduğunu düşünüyorum bu arada..

İş kazası ile ilgili daha önceki bu bölümdeki mesajları okudum ve fakat sorularıma cevap bulamadım.. yardımlarınız için şimdiden teşekkürler..