Mesajı Okuyun
Old 20-04-2007, 16:01   #12
göçebe

adli yardım dolayısıyla baro tarafından hangi dava hususunda görevlendirildiyseniz o konuda müvekkilinize avukatlık hizmeti vermekle sorumlusunuz bu nedenle davadan sonra tarafların anlaşıp anlaşmalı boşanma ile boşanmak istemeleri sizi bağlamaz. Siz davayı usulünce yürütmüş, dava süresince ve sonrasında müvekkilinizin haklarını davalı eşine karşı korumaya çalışmaktasınız. Kaldıki müvekkiliniz adli yardımdan yararlandığı için feragat etmesi halinde adli yardımdan size ödenen avukatlık ücretini ve tüm masrafaları da ödeyecektir. Bu nedenle eğer davalı eş bir an önce boşanmak istiyorsa yükümlülüklerine de katlanmalıdır. Olayda sizin herhangi bir kusurunuz olduğunu düşünmüyorum. Kaldı ki karşı taraf davalının sizi şikayet etmesinden hiç bir sonuç çıkmaz. Çok boşanmak istiyorlarsa gitsinler başka bir avukata ücretini de ödesinler boşansınlar olabiliyorsa. Siz de sizi şikayet eden tarafa meslek onurunuzu zedelediğinden temsili bir manevi tazminat açarsınız bakalım o zaman ne yapacak. İçinizi bu konuda rahat tutun. Siz müvekkilinizi davadan ferragat ettiği durumda karşılaşacağı olumsuz durumlar konusunda bilgilendirme yapın, bunu da belge şeklinde yazılı bir beyana döküp 'benim beyanlarımdır okudum anladım' şeklinde müvekkilinize imzalatın. Ondan sonra müvekkiliniz istiyorsa kendisi gidip mahkemeye kendi imzalı dilekçesiyle feragat talebinde bulunsun. İkinci bir davayı açma durumu zaten sizi ilgilendirmemekte siz görevlendirme kapsamındaki davanın avukatısınız.
Gelelim feragatten sonraki duruma; boşanma davasında taraf dava karara çıktıktan sonra feragat etmesi halinde dosya yine yargıtaya gitmekte yargıtay feragat dilekçesi sebebiyle tekrar incelenmek üzere mahkemesine dosyayı göndermekte ve mahkeme feragat dilekçesini göz önüne alarak karar vermektedir.Yani sonuçta ister davadan feragat edin ister etmeyin dosya karara çıktığı için yargıtay yolu gözükmekte. Davadan feragat etmek yerine temyizden feragat ederek dosyanın kesinleşmesini sağlamanız süreci daha kısaltır.