Mesajı Okuyun
Old 20-04-2007, 10:42   #1
üye15184

Varsayılan Avukatı Şikayet Edeceklermiş

Davacı kadın vekili olduğum bir boşanma-maddi-manevi tazminat davasında karşı taraf da boşanmayı istediği halde hakim boşanma ve diğer tüm taleplerimizi reddetti.
Üstelik davacı kadının, karşı tarafın yaptığı yargılama giderleri ve vekalet ücretini ödemesine karar verdi. ( Kadın, baro tarafından adli yardımdan yararlanarak bana görevlendirme yapılmıştı. Hakime durumu anlattığımda davada en ufak bir ücret alınmamasına karar vermişti. Örneğin tanık ücreti yatırmamıştık)
Dosyayı temyiz ettim. Birkaç gün sonra davacı ve davalı asil geldiler ve anlaşmalı olarak boşanmak istediklerini söylediler.( Dava tarihinde 1 yılı doldurmamışlardı)
Ben de davacı biz olduğumuzdan davadan feragat edersek bunun mümkün olduğunu aksi halda derdestlik itirazıyla hakimin resen davaya reddeceğini söyledim.
Ancak davadan feragat edersek de davacı kadının en azından birikmiş nafakalarının, dava için yaptığı 100-YTL'lik harçların ve tarafıma da vekalet ücreti ödemesini ayrıca davalının kendi avukatının vekalet ücretinin (mahkemenin hükmettiği ) davalı tarafından ödenirse davadan feragat edebileceğimizi davacı asille birlikte, davacı asilin annesinin de onayını almak kaydıyla kararlaştırıp davalı asile bildirdik.

Davalı asil bana vekalet ücreti ödemek istemediği için( daha doğrusu karşı taraf avukatının dolduruşa getirmesi sonucu) önerimizi reddetti.

Dün bana telefonda muhtıra gibi;
-Sen benim karımla arama niye giriyorsun. O boşanmayı istiyor sen vazgeçiriyorsun. Senin amacın ne? Seni şikayet edecem' dedi

Ben de;- 'Ben karına sadece öneri getirdim. Kararları veren o. Beni yargı görevimden ötürü tehdit mi ediyorsun? Ben seni şikayet edeyim de gör' dedim

Olay şimdilik bu kadar.

Anlamadığım bizi davamızdan vazgeçirmeye çalışanlar karşı taraftakiler. Biz davanın Yargıtay sonucunu görmek istiyoruz.
Davadan sırf onlar istiyor diye hiçbir kazanç elde etmeden mi feragat etmeliyiz?
Feragat için bir talebimiz olamaz mı?

Sonuçta davadan feragat etmemiz için bizi şimdi de böyle sıkışırıyorlar.
Benim bu işte bir kusurum var mı?
Ben hangi suçu işledim?
Olası şikayet ne olacak?
Neyden yargılanacağım?
Müvekkilimin haklarını sonuna kadar savunduğum için mi?
Yoksa bir tarafı davadan feragatin sonuçları konuunda uyarıp, dikkatli davranmasını sağladığım için mi?