Mesajı Okuyun
Old 20-04-2007, 09:52   #6
Av.H.Sancar KARACA

Alıntı:
Yazan av.fehiman
Merhabalar
Maaşa haciz konusu aslında burda çok tartışılmış fakat ben soruma yanıt bulamadım . Kanun borçlunun maaşının en az 1/ 4 ünün kesilebileceğini söylediğine göre acaba icra dairesine talepte bulunurken biz kesinti oranını belirtmeli miyiz? yani işyerine borçlunun maaşının en az 1/ 4 ünü kesip gönder mi diyeceğiz? işveren bu halde ne kadarını kesecek? yoksa borç miktarını belirtip maaştan kesilerek dosyamıza gönderilmesine' mi demeliyiz? Bana bu yönlü bir talep ya da İcranın maaş haczi müzekkere örneği gönderebilirseniz çok sevinirim.. yardımlarınız için teşekkürler.

Meslektaşlarımın görüşünü irdelemeden yararı olur ümidi ile bir yazı ekliyorum. Kolay gelsin.

(mealen)

T.C.
.........
…. İCRA MÜDÜRLÜĞÜ

Sayı :200 /

........ÜNİVERSİTESİ
… Fakültesi Dekanlığına
....
A
[LEFT]……….Vekili ......Av. ’ya .. yazımız tarihi itibarı ile ………………………………ödemeye borçlu ......nın, fakültenizde ….olarak görev yaptığı anlaşılmış olmakla; idarenizden maaş ve başkaca ücret (yan ödeme, teknik eleman zammı , vergi iadesi, döner sermaye katkı payı v.b) alıp almadığının, alıyor ise miktarının bildirilmesi ile;
Yukarıda kayıt edilen alacağın tahsili için borçlunun almakta olduğu maaş veya ücretinin borç bitinceye kadar 1/4'ünün haczine; ve diğer her türlü alacaklarının; tasarruf teşvik primlerinin, nemalarının ,fazla çalışma ücret alacaklarının ,varsa döner sermaye alacaklarının, özel hizmet tazminatlarının ve ikramiyelerinin ise TAMAMININ haczine karar verilmiştir. Karar dairesince ve İcra İflas Yasası'nın 355.maddesi gereğince haczin icra edilip edilmediğinin ve borçlunun almakta olduğu maaş veya ücret miktarının BİR HAFTA İÇERİSİNDE BİLDİRİLMESİ ve borç bitinceye kadar tebligat mucibince HACİZ OLUNAN MİKTARIN HEMEN KESİLİP DAİREMİZE GÖNDERİLMESİ,
Borçlunun maaş ve ücretinde veya memuriyetinde yahut başka bir yerden maaş almayı mucip değişikliklerin veya hizmetine son verildiği takdirde bu hususun derhal Müdürlüğümüze bildirilmesi; adı geçenin kurumunuzdaki görevinin ne olduğunun belirtilmesini, kayıtlı son ikametgah adresinin bildirilmesini, bu madde hükmüne riayet edilmediği veya kesilen paralar bildirilen sürelerde ya da hiç gönderilmediği takdirde aynı kanunun 356.maddesi gereğince maaşınızdan veya sair mallarınızdan alınacağının ve ayrıca aynı kanunun 357.maddesi gereğince tüm ilgililer hakkında cezai takibat yapılacağının bilinmesi rica olunur.

… İcra Müdür Yard

Ek: Cevap için 1.60.-YTL posta pulu.