Mesajı Okuyun
Old 18-04-2007, 13:31   #1
Av.Teoman

Varsayılan İcra Hukuk Mahkemesi, temyiz süresinin kaçırılması..

Öncelikle belirtmeliyim ki, bu konuda açılmış başlıklara baktım ama durumumu tam olarak karşılayan bir örneğe rastlayamadım..

İcra Hukuk Mahkemesi'nde görülen "İtirazın Kaldırılması" davasını, davalı vekili olarak takip ettim ve dava RED ile sonuçlandı. Kararı karşı tarafa tebliğ ettirip icraya koydum. Ancak davacı taraf dosyayı temyiz etti ve tehir-i icra kararı da çıkararak takibimizi durdurdu. Daha sonra Yargıtay'ın BOZMA ilamı geldi. Yargıtay ilamında açıkça kararın kabulü gerekirken reddi yoluna gidilmiştir ifadesini kullandı. Hakimi değişmiş olan mahkeme, bozmaya uydu ve davayı bu kez KABUL ettiğini bildirdi.

Ne yazık ki temyiz süresinin "icra mahkemelerinde" de tefhimle başladığını unutarak kararın tebliğini beklemeye koyuldum. Daha sonra kararın kesinleştiğini öğrendim.

Müvekkile yaptığım hatanın kendisini sadece süre bakımından mağdur ettiğini ve kararı temyiz etsem de bir şey değişmeyeceğini, zira Yargıtay'ın konu hakkındaki görüşünü de bozma ilamında belirttiğini anlattım. Yine de bundan sonraki aşamada ne yapabileceğini bilemiyorum. Gerçekte tefhim-tebliğ karmaşasına yenilmiş olmamın bir hata olduğunu biliyor ve son derece kaygı duyuyorum..

Bu durumda müvekkilin bana karşı tazminat için hukuk mahkemesine veya baroya şikayet yoluna gidebileceğini biliyorum. Ayrıca ceza mahkemesinde "görevi ihmal" yoluna gidebilir mi? Bir meslektaş böyle bir ihtimalden söz etti ve bu beni haliyle diğer risklerden daha fazla huzursuz etti.

Bilgi ve tecrübelerini paylaşacak meslektaşlara şimdiden teşekkürler..