Mesajı Okuyun
Old 13-04-2003, 14:34   #2
aytenagirdemir

Yazdıklarınızı büyük bir üzüntüyle okudum.

İşgalciler, büyük bir dezenformasyonla sadece Irak’ı değil, beyinlerimizi de işgal etmeye çalışıyor. Bu dezenformasyon sürecinde ne yazık ki, eğitim düzeyi yüksek olan kişiler dahi ezilen halklara, işgalcilerin bize göstermek istedikleri şekilde bakıyor, onları öyle algılıyor.

Cendereye alınmış bir halkı, onursuzlukla suçlayıp, yüzlerine tükürmek ne kadar da kolay bir eylem! Zor olansa, o halkın yanında olup hiçbir meşruiyeti olmayan işgale karşı çıkabilmektir.

İşgalcilerin varlığını sorgulamadan, bu insanları aşağılamanın çok kolay bir yol olduğunu düşünüyorum. İşgal henüz tamamlanmadı. Hala çatışma süren bölgeler bulunmakta. Irak’ın bir Filistin olmayacağını, bir Vietnam olmayacağını şimdiden kim tahmin edebilir ki! Henüz her şey bitmiş ve taşlar yerine oturmuş değil. Acele ettiğinizi düşünüyorum.

Sayın Fahri Alimoğlu, Kerbela misali, aç susuz bırakılmış, sürekli bombalanan, hastanesinde ilacı, ameliyathanelerinde narkozu olmayan, erkeklerinin çok büyük bir çoğunluğunun esir muamelesi gördüğü bir halkın yerine kendinizi koymanızı tavsiye ederim siz ve sizin gibi düşünen herkese. Kısaca empati yapmanızı. Onların yaşadıklarının çok çok küçük bir kısmını anlatan fotoğraflara dahi dayanamıyorum. Hele bir tabutun içinde kanlar içinde yatan anne ile kundağa sarılmış ağzında emziği olan çocuğun fotoğrafını, hafızamdan silmeye çalışıyorum. Savaş öncesi, bombalama sırasında doğum yapmamak için, erkenden, narkozsuz canlı canlı ameliyat olup , günü gelmemiş çocuklarını doğuran kadınları düşünüyorum, bir bebek doğumevinin bombalanmasını düşünüyorum, sevdiklerimin öldürüldüğünü düşünüyorum ve her gün ölüyorum, her gün eksiliyorum. Kaybeden biziz! Irak halkı değil. Kaybeden bizlerin hayalleri, umutları, gelecekleri, insanlıkları. Unutmayalım, şiddet şiddeti doğurur ve meşrulaştırır. Hitlerin yaptıklarını keşke duymasaydık, keşke insanlık yaşamasaydı, bilmeseydi. Bugün yapılanlar Hitlerin yaptıklarından farklı mı? Değil daha kötü, daha beter. Çünkü, biz bunlara alıştık, şiddeti kanıksadık. Artık, ezenin yanında yer alıp mağdurları aşağılıyoruz. İstanbul işgal edildiğinde de küçücük gruplar hariç işgale ses çıkarılmamıştı. Tarihimizi unutmayalım.Kurtuluş savaşından önceki Osmanlıyı düşünün lütfen. Bir çok yerde işgale karşı çıkılmamıştır.

Vermiş olduğunuz örnekleri ve kullanmış olduğunuz kelimeleri oldukça kötü ve aşağılayıcı buldum. İçinizdeki öfkeyi işgalcilere kusmanız daha vicdanlı olurdu diye düşünüyorum.

Saygılar...