Mesajı Okuyun
Old 27-10-2023, 10:34   #1
milatsu

Varsayılan Tapuya karşı açılacak davalarda sorumluluk ve husumet

Arkadaşlar meraba kolay gelsin hepinize. Bi dava ile ilgili yardıma ihtiyacım var.
Müvekkil kat mülkiyeti kurulmuş bir daireyi satın alıyor bir kaç ay sonra yapı tatil zaptı düzenlenip yıkılıyor.
Tapu kayıtlarına bakıldığında iskan ruhsatı olmadan kat mülkiyeti tesis edildiğini gördüm. Tapuya tazminat davası açtım.
Tapu cevap verdi. Yapı kayıt belgesi var, iskan ruhsatı gerekmiyor diye. Geçici 16. Madde de Yapı kayıt belgesini iskan ruhsatı olmasada kat mülkiyeti kurmaya izin veriyor.
Tapunun kusursuz sorumlulugunu ileri sürsem kanuna aykırı işlem yok diyecekler. Görüş almadı Yapı kayıt belgesinin geçerliliği ile ilgili desem zorunlu değilim diyecek ama beyana dayalı evrakla kat mülkiyeti tesisinden müvekkilin zararı var. Elimi güçlendirecek bir Yargıtay kararı veya herhangi bir bilgiye ihtiyaç duydum. Ayrıca birde Tapu k. Gm ye izafeten maliye hazinesi demiştim tazminatı maliye hazinesi ödeyeceği için. Taraf teşkili için dilekçe mi versem bilemedim. Görüş ve önerilerinizi bekliyorum. Şimdiden teşekkürler