Mesajı Okuyun
Old 24-10-2023, 21:52   #3
referansmektubu

Cevabınız için teşekkürler meslektaşım. Endikasyon dışı onay verilmemesi işlemine karşı açtığımız iptal davasında, mahkeme işlemde hukuka uyarlık bulunmadığı gerekçesiyle şimdilik YD kararı verdi ancak görüşünü YD kararında belli ettiğini, iptal kararı vereceğini düşünüyorum. Ayriyeten müvekkile ilaçlar olağanüstü fayda sağladı, yapılan tüm taramaları temiz çıktı. İlaçlar sonrası MRD test sonucu yani vücudundaki kanserli hücre oranı %0 çıktı. Tüm bu hususları belirterek davamızı açtık, umarım olumlu sonuç alırız...

Alıntı:
Yazan Av. İbrahim YİĞİT
Endikasyon dışı kullanım onayı bulunmayan imnünotrapi ilaçlarının ücretinin ödenmesi talebinin karşılanmasına ilişkin talebinizin kabul edilmeyeceğini düşünüyorum. Zira Yargıtay öncelikle SUT kapsamında yer alan ilaçlara bakılmasını, bu kapsamnda yer almayan ilaçların kanser hastalığının tedavisinde hayati öneme sahip ve kullanılmasının zorunlu olduğunun tıbben ve fennen hastanın iyileşmesine katkıda bulunup bulunmadığının, ilacın hangi tür kanser hastalarında, hangi evrede ve hangi dozda kullanılacağının ve bu hususların nasıl belirleneceğinin, bu ilaçla yapılacak tedavinin bilinen mevcut tedavi yöntemlerine göre daha etkin ve daha yararlı olup olmadığının üniversitelerin tıbbi onkoloji bilim dalından alınacak sağlık kurulu raporu ile saptanması gerektiğinin tespitini zorunlu tutuyor. Ayrıca bu araştırma ve belirlemeler yapılırken, iyileştirme kavramından anlaşılması gerekenin hastanın sağlığına kavuşması ve hastalığın iyileşmesi hususu olduğunu belirtiyor.

Malumunuz olduğu üzere üniversite hastaneleri de dahil olmak üzere tıp bilimi, immünoterapi ilaçlarının iyileştirici etkisi olmadığı, geçici iyi hissetme, kısmi fayda şeklinde yarar sağladığını düşünmektedir. Bu nedenle benim şahsi düşünceme göre davanız sonucunun müspet olması çok zor görünüyor. Riskiniz oldukça yüksek. Takdir sizin. İyi çalışmalar.