Mesajı Okuyun
Old 27-08-2023, 14:09   #1
Avukatt2121

Kitap Kira Sözleşmesinde 5 Yıl Dolduktan Sonra Yeni Bir Kira Sözleşmesi Yapılması Durumunda Açılacak Kira Tespit Davasında 5 yıllık Süre

Merhaba Meslektaşlarım,Sizin de görüşünüzü almak istediğim bir konu var.Taraflar 1 yıllık belirli süreli sözleşme yapmışlar.Sözleşmenin ardından 6 yıl süre geçmiş ve 2022 yılında aynı taraflar aynı konut için sadece kira bedeli değiştirilerek tekrar bir kira sözleşme yapmışlar.Öncelikli sormak istediğim husus yapılan yeni sözleşme eski sözleşmeyi sonlandırır mı?

Devamında Kiraya veren, 2022 Aralık Ayında 2023 yılında sözleşmenin yenilenmeyeceğini bildiren bir ihtarname çekmiş, bu ihtar tarafa yasal süresinde ulaşmış. Ancak 2023 yılında ilk kira alacağı kabul edilirken bir ihtirazı kayıd konulmadan kira bedeli kabul edilmiş.Kira alacağı kabul edildikten sonra herhangi bir hukuksal süreçte başlatılmamış, 2023 yılı yeni kira döneminin başlamasının üzerinden 5 aya yakın bir zaman da geçmiş yine hiç bir hukuksal süreç başlatılmamış bulunmakta

İkinci sorum, İlk sözleşme tarihi esas alınarak bu yıl içerisinde kira tespit davası açılması mümkün müdür? Buna ilişkin bazı Yargıtay kararlarını okudum.Bir kararda yenileme sözleşmesinde kira bedelinin piyasa fiyatının altında kararlaştırıldığı durumlarda ilk sözleşmenin esas alınacağına dair karar verilmişti. Ancak benim emin olamadığım durum ikinci yapılan sözleşme Kira Yenileme sözleşmesi başlığı altında düzenlenmemiş Kira sözleşmesi başlığı altında düzenlenmiş bu sebeple ben son yapılan sözleşmenin yenileme sözleşmesi olarak değerlendirilebilip değerlendirilemeyeceği konusunda kararsızım. Son yapılan Kira sözleşmesinin başlangıç tarihinden itibaren 5 yıl geçtikten sonra Kira tespit davası açılabileceğini düşünmekteyim. Sizin görüşünüz nedir?