Mesajı Okuyun
Old 05-07-2023, 14:35   #1
Gemici

Varsayılan Vası: Arsa Payı Karşılığı İnşaat Sözleşmesi

Merhaba,
uzun bir süreden sonra ilk mesajım kendi problemimle ilgili. Vasisi olduğum kimsenin arsası için bir müeahhitle anlaşıp 'Taşınmaz satış vaadi ve arsa payı karşılığı inşaat sözleşmesi' akdetmek istiyorum.

Müteahhit ve avukat, sözleşme imzalamak için müteahhitle birlikte notere giderek, noter huzurunda sözleşmeyi imzalamak gerektiğini belirtiyor.

Türkiye de olmadığım için müteahhitle birlikte notere gidip sözleşme imzalama seçeneği zaman ve masraf gerektiren bir durum benim için. Müteahhidin yurt dışına gelmesi de vize sorunundan dolayı biraz zor.

Çıkar yol olarak Türkiyedeki bir avukatı veya tanıdığım bir kişiyi benim vekilim olarak sözleşmeyi imzalaması için vekil tayin etmek akla geliyor.

Bir görüşe göre ben vasi olduğum için 'Taşınmaz satış vaadi ve arsa payı karşılığı inşaat sözleşmesi' imzalamak için vekil tayin edemem. Asil vekil tayin edebilir, ama vasi vekil tayin edemez, vasi sözleşme imzalamak için müteahhitle birlikte şahsen notere gitmelidir.

Bu konuda herhangi yasal bir düzenlemeye rastlamadım, varsa da ben bilmiyorum. Konu bizzat şahsa bağlı bir hakkın kullanımı olmadğı için ve uzak yerlerde oturan vasilerin görevlerini yapmalarını zorlaştıracağı/olanaksızlaştıracağı için vasi belirtilen türden bir sözleşme akdetmek için vekil tayin edebilmelidir düşüncesindeyim.

Konu hakkında tecrübesi veya bilgisi olan hukukçular katkıda bulunursa memnun olurum.

Saygılarımla