Mesajı Okuyun
Old 20-06-2023, 18:25   #5
Yakup SÖĞÜT

Alıntı:
Yazan hukuk işçisi
Yeniden merhaba,

Meslektaşım, dosya hakkındaki kısıtlı malumatımla farazi şekilde yorumda bulunduğumu belirtmiştim yanlış anlaşılmamak adına bunu yinelememde fayda var.

Davacı işçi, fesih nedeni olarak izin hakkının kullandırılmamasına dayanmış ve yıllık izin ücreti hüküm altına alınmış ise davacı işçinin feshinin haklı nedene dayandığının kabulü gerekir. İşveren, işçiden talep gelmese dahi çalışma koşullarını düzenleme yetkisine istinaden anayasal dinlenme hakkını işçisine kullandırmakla mükelleftir. Açıkçası, bu temelde yorum yapmıştım.

Olayınızda, söyleminize göre zaten davacı yıllık izin kullandırılmamasına fesih nedeni olarak dayanmamış, bu nedenle yıllık izinleri kullandırmış olduğunuzu ispat edememiş olmanız (veya davacının yıllık izinleri kullandırmadığınızı ispat etmiş olması) sonuca etkili değildir.
Yargıtay’ın “İş akdini fesheden taraf, fesih nedeniyle bağlı olup fesih nedeni değiştirilemez.” şeklindeki görüşü karşısında “ıslah” konusunda yaptığım yorumum uygulama ile örtüşmediğinden hatalı olmuş. Bu vesileyle ben de ıslah yönünden yaptığım yorumumu düzelteyim.

Sonuç olarak, somut olay yönünden yeminin edası halinde feshin haklılığının ispatı noktasında işveren açısından bir olumsuzluk çıkmayacağı kanaatindeyim.
Merhaba Üstad
Yemin teklifimizi yaptık , umarım karşı taraf maddi gerçekliğe aykırı bir yemin eda etmez. Ederse de bunun haklı fesih beyanına etkisi olmayacağı kanaatindeyim . İnşallah yanılmam.
Değerli yorum ve tecrübelerinizi paylaştığınız için tekrardan teşekkür ederim.