Mesajı Okuyun
Old 08-05-2023, 20:30   #1
Av. Melis Çalışkan

Varsayılan Geçersiz Taşınmaz Satış Vaadi Sözleşmesi - Görevli Mahkeme

Merhabalar meslektaşlarım, bir dosyamda inşaat firması yetkilisi ve müvekkilim geçersiz bir taşınmaz satış vaadi sözleşmesi imzalıyor. Müvekkilim de peşinat olarak kendi üzerine kayıtlı olmayan bir aracı ve babasının arsasını devrediyor. Ancak firma yetkilisi de bunların hiçbirini kendi üzerine almıyor, dolaylı olarak devralıyor(aracı başka bir araçla takas ediyor, arayı da borçlusu olduğu kişiye direkt devrettiriyor.) Müteahhit 1 senenin sonunda inşaat ile ilgili hiçbir faaliyette bulunmuyor, müvekkile de herhangi bir bedel iadesi gerçekleştirmiyor. Bu olay ile ilgili ihtiyati tedbir almak bizim için önemli. Bu nedenle öncelikle hile ile irade sakatlığına dayanarak araç satış iptali ve tapu iptalini, aksi halde sebepsiz zenginleşme kapsamında denkleştirme yapılarak bedel iadesini talep etmeyi düşünüyorum.

Ancak gerek meslektaşlarımın dosyalarında gerek kararlarda benzer olayla ilgili görevli mahkeme olarak asliye hukuk veya tüketici mahkemesi deniyor. Kesin bir yorum da edinemedim. Sizlerin bu konuda benzer bir dosyası varsa yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.. Görevli mahkeme olarak nerede açmam gerekir? Aynı zamanda dava hakkında başka bir öneriniz, (izlemem gereken yol veya farlı bir strateji) olursa paylaşmanız benim için çok kıymetli.. Şimdiden teşekkür ederim.