Mesajı Okuyun
Old 22-03-2023, 10:46   #2
Admin

Vekilin vekaletnamesinde bu konuda özel bir yetki olması gerektiğini düşünmüyorum.

Kira borcu götürülecek borçlardan olduğundan kiralayan tek taraflı olarak borcun ödeneceği yeri kendi belirleyebilir veya değiştirebilir.

Örneğin kiralayan (asil) size ihtar çekip, "bundan sonra kiraları (sözleşme ile hiç ilgisi olmayan) kardeşimin X bankasındaki Y hesabına" yatır deseydi, kiranın ödeme yeri değişecekti. Burada kiralayana veya kardeşine "yetki" soramayacaktık, çünkü kiralayanın ödeme yerini belirleme yetkisi var.

Aynı ihtarı onun vekili çekseydi ve yine kiralayanın kardeşi hesabına kiranın yatmasını isteseydi, bu ihtar da geçerli olacaktı ve ödeme yeri yine sorgulanmayacaktı, çünkü ihtarı çeken kiralayan adına onun vekili olacaktı.

Bu durumda vekilin hesabına ödeme istendiğinde de ödeme yerini sorgulamamıza gerek yok diye düşünüyorum. Çünkü vekilin burada esasen yaptığı kiralayan adına kiranın ödeme yerini değiştirmektir ve vekil olduğunu için de bu yetkisi vardır. Ödeme yerinin neresi olduğu veya o yerin kira kabul konusunda kiralayan ile arasındaki özel ilişkisinin bu noktada önemli olmadığını düşünüyorum, çünkü o kiralayanın sorunu ve size bu talepte bulunan da -vekaleten dahi olsa- esasında kiralayan.

Size bu şekilde bir ihtarname geldikten sonra vekilin hesabına yatırdığınız kira ödemelerini kiralayanın inkar etmesi bence artık hukuken mümkün değildir. Kaldıki bir an için tersi düşünülecek olursa, bu defa da hiç kuşkusuz vekil açısından suç teşkil eden bir durum ortaya çıkacaktır.

Yine de çok küçük bile olsa bir riske girmek istemiyorum diyorsanız, bence hem vekile hem kiralayan asile bir ihtar çekip, onların talebi üzerine kiraların bundan böyle vekilin hesabına yatırılacağını söyleyebilirsiniz, böylece kiralayanın buna ileride bir itirazı olma şansı da kalmamış olur.