Mesajı Okuyun
Old 20-03-2023, 13:33   #1
avsukrblt

Varsayılan Kira Borcu Genel Dava Vekaletnamesi Bulunan Avukatın Hesabına İfa Edilebilir Mi?

Meslektaşlarım merhaba,
Müvekkilin kiracı olarak oturduğu konut satılmış olup, yeni mülk sahibi vekili aracılığıyla bir ihtar göndermiş.
Bu ihtarda ihtiyaç nedeni ile tahliye talep edilmiş ve bu sürede aylık kira bedellerinin vekilin IBAN numarasına yatırılması istenmiştir. Ancak vekilin aylık kira bedelini kabule/tahsile özel yetkisi yoktur. Aynı zamanda vekil edenin taşınmazlarını kiraya verme gibi bir özel yetkisi de yoktur. Bu sebeple kiralama yetkisi verdiyse aylık kira bedellerini tahsil yetkisi de vardır gibi bir yorum da yapamıyorum. Vekil ile görüştüğümde özellikle müvekkilinin IBAN numarasını göndermek istemiyor.
Açıkçası müvekkilin özel yetkisi olmadığı için kira alacağını genel dava vekaletnameli vekile ödemekle kira borcundan kurtulamayacağını düşünüyorum.
Bu sebeple Ptt aracılığı ile konutta ödemeli olarak kira bedelini göndermeyi ve akabinde tevdii mahalli talebinde bulunmayı düşünüyorum. Çok kararsız kaldım bu konuda düşüncelerinizi merak ediyorum.
Şimdiden teşekkür ediyorum.: