Mesajı Okuyun
Old 09-03-2023, 10:17   #3
Admin

Biz Şehper Hanımla konuyu ayrıca tartıştık ama ileride başka meslektaşların yararlanması açısından buraya da naçizane düşüncemi yazayım:

Bülent bey'in de belirttiği gibi 347 gereğince, sözleşmenin ilk süresi ne olursa olsun, sonraki uzama otomatik 1 yıl için olur. Uzun süreli sözleşmelerde (örneğin 5 yıllık gibi) sözleşme sonrasında birer yıllık şekilde uzadığı gibi, kısa süreli sözleşmelerde de (örneğin 6 ay) sonrasında yine birer yıllık uzayacaktır diye düşünüyorum.

Bunun aksine yorum yapılırsa, kiralayanlara inanılmaz bir hukuki yol açılır: Eğer kısa süreli sözleşmelerde, sözleşme bittiğinde 1 yıl değil, yine aynı kısa süreli olarak uzayacaktır denirse, o zaman her kiralayan bundan böyle sözleşmelerini birer yıllık değil, mesela birer aylık yapar. Böylece ilelebet her ay sonunda sözleşme yenilenir ve buna bağlı tüm haklar doğar (ihtiyaçtan tahliye için her ay sonunda dava açılabilir, sözleşmenin yenilenmesine bağlı TÜFE artışı istenir vs.). O nedenle sözleşmenin ilk süresi ne olursa olsun, sonraki yenilenme otomatik bir yıllık olmalıdır diye düşünüyorum.

Dolayısıyla Bülent bey'in cevabına aynen katılıyorum (tek katılmadığım kısım, bence çatılı yerlere ilişkin belirli süreli sözleşmeler yine 347 gereğince hiç bir zaman belirsiz süreliye dönüşmez, her zaman belirli süreli olarak kalır)