Mesajı Okuyun
Old 08-12-2022, 11:56   #1
avukat.fks

Varsayılan Adli Yardım Boşanma Davasında Karşı Vekalet Ücreti

Merhaba meslektaşlarım, boşanma davası açmak üzere adli yardım görevlendirmesi aldım. Müvekkil başlangıçta maddi manevi tazminat talebinde bulunduğundan davayı açarken tazminat talepli açtık, ancak karşı taraf ile yaptığımız görüşmelerde tazminat talep edilmemesi halinde boşanmayı kabul edeceğini beyan etmesi üzerine öninceleme duruşmasında müvekkil tazminat taleplerinden feragat etti. Evliliklerinin üzerinden henüz 1 yıl gelmediğinden anlaşmalı boşanmaya çevrilemedi. Tanıklarımız dinlendi ve boşanma kararı ile birlikte karşı taraf aleyhine yargılama gideri ve vekalet ücretine hükmedildi.

Duruşmada vekalet ücretine ilişkin olarak hiçbir konuşma geçmedi, hüküm açıklanırken de aynı şekilde. Fakat gerekçeli kararda karşı vekalet ücretine hükmedildiğini fark eden karşı taraf bunu ödemek istemediğinden kararı istinaf etmek istiyor.

Duruşmada karşı vekalet ücretinden vazgeçilmesi mümkün müydü?

Hükmedilen bu karşı vekalet ücretinin %10 mu, %5 + %10 u mu adli yardım bürosuna ödenmeli?

Karşı tarafın avukatının müvekkiline hiç para ödemeyeceksin demesi, karşı vekalet ücretinden vazgeçmemiz talep etmesi ne derece etik ve doğrudur?