Mesajı Okuyun
Old 01-11-2022, 12:36   #3
Av.Selin Özel

Alıntı:
Yazan av.hyurdakul
MADDE 617- Sözleşmeden doğan borçlara aykırı davranılması sebebiyle sözleşmenin devamı çekilmez hâle gelir veya başkaca önemli sebepler sözleşmenin devamını imkânsız hâle getirir ya da aşırı ölçüde güçleştirirse, taraflardan her biri sözleşmeyi önel vermeksizin feshedebilir. Sözleşme bu sebeplerden birine dayanılarak feshedildiği takdirde kusurlu taraf, aldığı şeyi geri verir ve kusursuz tarafa, bu yüzden uğradığı zarara karşılık uygun bir tazminat ödemekle yükümlü olur.

1- Ölünceye kadar bakma sözleşmesi tapu siciline yansıtılmadığı sürece açılacak tapu iptal ve tescil davasının dinlenilmesine olanak yoktur. Sözleşmenin feshi için ayrı bir dava açılması mümkündür.

2- Dava açarak fesih yoluna gidecekseniz bahsettiğiniz hususta bir ihtiyati tedbir kararı istenebilir.

3- Borçlar Kanunu 617'ye göre tek taraflı önel vermeksizin sözleşmeyi feshedebilirsiniz. Dönme iradesinin diğer tarafa ulaştığı andan itibaren sözleşme geçmişe etkili olarak ortadan kalkar. Karşı taraf feshin haksız olduğunu düşünüyorsanız menfi tespit davası açarak feshin geçersizliğini öne sürebilir.

4- Borçlar Kanunu 616'ya göre değil 617'ye göre bir fesih söz konusu olacağı için önceden bildirimde bulunup 6 ay beklemenize gerek yok. Sözleşmeyi tek taraflı feshedebilirsiniz. Hatta sözleşmenin bakma borçlusunun kusuru sebebiyle feshedeceğiniz için müvekkilinizin bu sebeple uğradığı zararları dava yoluyla tazmin edebilirsiniz.

Çok teşekkür ederim. Bende aynı şekilde düşünüyorum. Fakat beni düşündüren sözleşmenin feshi davası açacağım. Sözleşmenin feshi davası dışında herhangi bir yol var mıdır önel vermeksizin sözleşmenin feshi için? Noter aracılığı ile tek taraflı feshedebilir miyim diye düşündüm fakat noter de bunun mümkün olamayacağını belirtiyor.