Mesajı Okuyun
Old 18-10-2022, 23:25   #1
norrinradd

Varsayılan Delil avansı ile ilgili

Meslektaşlarım merhaba. İmzaya itirazla ilgili davada duruşmada 2 haftalık süre içinde bilirkişi ücreti yatırmak için kesin süre verdi, ancak 16. gün yatırabildim ben ücreti. Şimdi dosyayı bilirkişiye göndericek mi? Yoksa nasıl olucak göndermeyecek mi?

Emsal bir karar gördüm, Yargıtay 11. Hukuk Dairesi 2014/10811 E., 2015/7507 K. sayılı ve 02.06.2015 tarihli şöyle diyor: "Somut olayda; mahkemece, 25.04.2013 tarihli oturumda, davacı tarafın bilirkişi ücretini bir aylık kesin sürede yatırmasına karar verilerek duruşma 18.07.2013 gününe ertelenmiş, davacı taraf kesin süreden sonra fakat sonraki duruşma tarihinden önce 30.05.2013 tarihinde bilirkişi ücretini yatırmıştır. Bu durumda, bilirkişi ücretinin kesin süreden sonra yatırılmasının yargılamayı uzatmadığı, verilen kesin mehlin amacına ulaştığı apaçık ortada olduğundan, mahkemece bilirkişi incelemesi yaptırılarak oluşacak sonuç çerçevesinde karar verilmesi gerekirken, yazılı şekilde hüküm tesisi doğru olmamış, hükmün bu nedenle bozulması gerekmiştir." denilmiştir.

Bu karar dikkate alındığında; 2 haftalık süre geçtikten 1 gün sonra yatırdığım bilirkişi ücreti dikkate alınarak dosyanın bilirkişiye tevdii edilmesi gerekiyor doğru mu anlıyorum meslektaşlarım? Şimdiden teşekkürler.