Mesajı Okuyun
Old 15-10-2022, 00:01   #1
Av.Serhat Doğan

Önemli Başkasının arazisi + hapis hakkı + ilamlı icra

(Arkadaşlar merhaba, ciddi bir araştırma yaptım fakat istisnai bir konu olduğu için netliğe ulaşamadım. Katkılarınız için şimdiden teşekkür ediyorum)

Davacının, arazisine izinsiz yapılan bina hakkında müdahalenin önlenmesini talep ettiği davada; "davalının vaki müdahalesinin önlenmesine" karar verilmiş ancak "davalı lehine, bina bedeli olan 220.000,00 TL üzerinden hapis hakkı tanınmasına" karar verilmiş. Karar, 9 yıl önce kesinleşmiş. Karar, şu ana kadar icraya konulmamış ve bina bedeli de ödenmemiş.

Arazi sahibi, açtığı ikinci davada ise arazi bedelinin kendisine ödenmesini talep etmiş; mahkeme, "her ne kadar yapı değeri, zemin değerinden fazla ise de; davacının, arazinin tescili karşılığında bedelini isteyemeyeceği, YAPININ EKONOMİK ÖMRÜNÜN DOLMASINI BEKLEMESİ GEREKTİĞİnden davanın reddine" karar vermiş. Karar, 5 yıl önce kesinleşmiş.

SORU:
'Tevdi mahalli tayini' yaptırarak veya başka bir usulle birinci davadaki bina bedelini bina sahibine ödediğimizde ilamlı icra yoluyla müdahalenin men'ini (bina sahibinin araziden-binadan çıkarılmasını) sağlayabilir miyiz?

SORU:
İkinci davada gerekçe kısmındaki (hükümde değil) "YAPININ EKONOMİK ÖMRÜNÜN DOLMASINI BEKLEMESİ GEREKTİĞİnden..." ifadesi müdahalenin men'ine yönelik ilamlı icra takibini etkiler mi?

Çünkü ilk davanın hükmü 'bina bedelini öde, davalıyı tahliye et' diyor. İkinci davanın gerekçesi ise 'binanın ekonomik ömrünün dolmasını beklemen gerekiyor' diyor.