Mesajı Okuyun
Old 14-09-2022, 20:09   #6
Cumhur Okyay

Alıntı:
Yazan alagoz81
Muvazaalı işlem olduğu görülüyor. Muvazalı işlem olduğu yönünde davayı B ye yöneltebilirsiniz. Öncelikle noterden hızlıca veraset ilamı alın. Sonra dava dilekçesinde B ile D arasındaki dosyayı delil olarak sunun. Zaten dosyada protokol olduğu ve D nin ikrarı söz konusu olduğundan size kalan miras payını kurtarabilirsiniz. Muvazaalı satışlarda zaman aşımı yoktur. Yargıtay kararı da bulup ekleyebilirsiniz. Muvazaalı satış nedeni ile müvekkilinin payına düşen kısmın tapuya tescil talebi yapmanız gerekiyor

(...A bir hanımefendi olup B ve C adında iki oğlu bulunmaktadır. Ailelerinde olan bir mali sıkıntı sebebiyle A'nın üzerinde bulunan bir taşınmazı D adlı aile dostlarına inançlı işlem gibi ekonomik sıkıntımız geçince bana veya oğlum B'ye devredersin şeklinde adi yazılı protokol düzenleyip devir işlemini gerçekleştiriyor...).Anlatılana göre, somut olay bu şekilde olunca, murisin asıl irade ve amacı, mal kaçırmak değil, inançlı muameledir, bu itibarla ben ortada bir muris muvazaası vardır diyemiyorum. Zira, D adlı kişiyle el ve iş birliği içinde bulunmamış, aksine, ekonomik sıkıntımız geçince bana veya oğlum B'ye devredersin demiştir. Muris ölmeseydi, taşınmaz belki murise devredilecekti ve iki çocuk da MİRAS PAYLARI oranında mirasçı olacaklardı. Bu nedenle ben,uyuşmazlığın, mirasta iade, denkleştirme dâvasına konu olabileceğini düşünüyorum. Denleştirme, bu olmaz ise tenkis şeklinde bir dâva dilekçesi... Kolay gelsin.