Mesajı Okuyun
Old 01-08-2022, 17:06   #1
av.b.enes

Varsayılan Yapı malikinin kusursuz sorumluluğunda davalıların sorumluluğu müteselsil midir ?

Değerli meslektaşlarım öncelikle selamlar, saygılar.

Müvekkil, aracını apartmanının açık otoparkına parketmiş ve şiddetli rüzgar sonucu karşı apartmanın çatısı uçmuş ve araçta hasar meydana gelmiştir. Yapı malikinin kusursuz sorumluluğuna (BK. 69) dayanarak binanın yöneticisine(sorumluluk müteselsil ve malik olduğu için) asliye hukuk mahkemesinde tazminat davası açmayı düşünüyorum.

Doktrindeki görüşleri ve yargıtay kararlarını inceledim. Faruk Eren sorumluluğun müteselsil olduğunu savunmakta lakin bazı hocalar da arsa payları oranında sorumlu olduklarını savunmuşlar. Yargıtay ise 4.H.D.28.02.1980 – E.1979/8805 - K.1980/2578 sayılı ve 4.HD.28.03.1989, E.1989/11159 - K.1989/2848 sayılı kararında sorumluluğun müteselsil olduğunu belirtmiştir. Ancak kararlar çok eski olduğundan dolayı şüphe duydum.

1-) Bazı meslektaşlarım uyuşmazlığın kat mülkiyeti kanunundan kaynaklandığını bu nedenle Sulh hukuk mahkemesinde tüm kat maliklerini davalı göstermek suretiyle davayı açmam gerektiğini ifade ettiler ancak ben sorumluluğun müteselsil olduğunu düşündüğümden dolayı ayrıca süreci uzatmamak ve 20 farklı kişiyle uğraşmamak açısından yalnızca bir malike karşı BK 69'a dayanarak ve zararın miktarı belirli olmamasından dolayı tazminat davasını belirsiz alacak davası olarak asliye hukukta açmayı düşünüyorum.

2-) Müvekkil paraya sıkıştığından dolayı aracını hasarlı haliyle satmayı düşünüyor dava açılmadan satması problem teşkil eder mi ? Zararın tespiti açısından sorun olabileceğini değerlendirdim. Acaba delil tespiti yoluna başvursam hızlı sonuç alabilir miyim ?

Meslektaşlarım fikrini belirtirse çok memnun olacağım. Herkese iyi çalışmalar dilerim.