Mesajı Okuyun
Old 15-07-2022, 12:04   #7
Öznur Türk

Alıntı:
Yazan Yücel Kocabaş
1.)İmar uygulamasından kaynaklanan şuyulandırma sonucu oluşturulan hisseli tapu kaydının dayanağını teşkil eden şuyulandırma (imar uygulaması) işleminin idare mahkemesince iptali halinde, yeni oluşturulan hisseli tapu kaydı " yolsuz tescil" haline gelir.

İptal kararı kesinleşince yolsuz tescile dayalı tapu iptali ve tescil davası açılarak tapu kaydının eski haline dönüştürülmesi talep edilir. Asliye Hukuk mahkemesinde açılacak tapu iptali ve tescil davası herhangi bir zamanaşımı süresine veya hak düşürücü süreye tabi değildir.

2.) Hisseli parsellerde muhdesatın aidiyetinin tespiti davası açılabilmesi için öncelikle ortada daha önce açılan ortaklığın giderilmesi yada kamulaştırma davasının bulunması ( hukuki yararın bulunması) gerekir. Ortaklığın giderilmesi davasında bu iddia öncelikle dava içinde ileriye sürülür. İddiayı diğer ortaklar kabul ederse ayrıca tespit davası açılması gereği kalmaz.İddia kabul edilmediği takdirde muhdesatın aidiyetinin tespiti davasının açılması gerekir.)

Hukuki yarar şartı dava şartlarından olup(HMK.m. 114/1-h). Buradaki hukuki yararın HMK.m.106/2’ye göre “güncel” olması gerekeceğinden sonradan ortaklığın giderilmesi davası açmanızın bir etkisin bulanmayacağını düşünüyorum.

Bu durumda muhdesatın aidiyetinin tespiti davanız hukuki yarar yokluğu nedeniyle ,dava şartının bulunmamasından dolayı usulden ret edilebilir. Fakat ret durumu ileride ortaklığın giderilmesi davası açıldığında, muhdesatın aidiyetinin tespiti davasını yeniden açmanıza engel teşkil etmez. Diye düşünüyorum.

Çok teşekkür ederim üstadım.