Mesajı Okuyun
Old 08-07-2022, 13:28   #1
MustafaSaidOkur

Varsayılan Vasiyetnâmenin İptâli - Karşı Dâva Sorunu Hk.

Saygıdeğer meslektaşlarım,

Mirasbırakan, geride üç çocuğunu bırakarak vefat ediyor. Kardeşlerden en büyüğünün, ayırt etme gücü bulunmayan ve okuma yazma da bilmeyen müteveffaya, noterde, tamamen kendi lehine maddî anlamda tasarruflar içeren fakat şekle aykırılık ve ehliyetsizlik nedenlerinden dolayı kâbil-i iptâl olan bir resmî vasiyetnâme düzenlettirdiği, mirasbırakanın vefâtından sonra ortaya çıkıyor. Durumu öğrenen ve vasiyetnâme dolayısıyla menfaati ihlâl edilen ortanca kardeş, usûlüne uygun şekilde, vasiyetnâmenin iptâli için (aslında, vasiyetnâme kapsamında lehine herhangi bir tasarrufta bulunulmamış olsa da müvekkili de dâvalı göstererek) dâva açıyor. Benim sorum bu noktada kendisini gösteriyor: En küçük kardeş olan müvekkil de vasiyetnâmeyi, ortanca kardeş ile aynı hukukî sebepler çerçevesinde iptâl ettirmek istemektedir; fakat hâlihazırda ortanca kardeş tarafından ikâme edilmiş bulunan bir iptâl dâvası bulunduğu için, acaba yeni bir dâva mı açmamız yoksa mevcut dosya dâhilinde bir karşı dâva mı ikâme etmemiz gerektiğinden emin olamadık. Esasen, aynı konu hakkında farklı mahkemeler tarafından yargılama yapılmasının (bu yargılamalar neticesinde kurulacak hükümler birbiriyle çelişebileceği için) hukuk mantığına ters düştüğünü; dolayısıyla, hâlihazırda mevcut olan dosya kapsamında bir karşı dâva ikâme etmemiz gerektiğini düşünüyorum. Söz konusu hususa dair bilgi sahibi sayın meslektaşlarımın konuyu aydınlatmalarını saygılarımla rica ediyorum.