Mesajı Okuyun
Old 04-03-2022, 10:54   #3
av.mustafakoken

üstadım merhabalar. benim de bu konuyla alakalı aklıma takılan önemli bir soru vardı;

biz de şuanda, icra dairesinin bankaya göndermiş olduğu haciz müzekkeresine banka itirazi nitelikte bir cevap vermiş. biz de bu cevabından dolayı bankaya dava açacağız.

1 - Bu durumda bu davayı davalı banka bir tüzel kişi tacir olduğu için asliye ticaret mahkemesinde mi açacağız?

2- Yoksa davalı her ne kadar tüzel kişi tacir de olsa, vermiş olduğu bu cevap bir ticari işlem niteliği taşımadığından ötürü bu davayı icra mahkemesinde mi açmalıyız? Ya da Asliye Hukuk Mahkemesinde mi?

3 - Üstadım bir de; biz bu davayı açarken, banka haciz kararının gereğini yerine getirmemek suretiyle itirazi cevap verdiği için açacağız. Yani asıl amacımız, bankanın bu haciz kararının gereğini yerine getirerek banka hesabına haciz şerhini koydurtmak. Fakat banka, icra sürecimizi geciktirmiş de oluyor böyle yaparak yani gecikmeden dolayı müvekkilim zarara da uğramış oluyor halihazırda. Yani terditli olarak

"" 1- haciz şerhinin işlenmesi talebi 2 - eğer borçlu hesaptaki parayı çoktan çekmişse, bunda bankanın süreci duraklatmasından kaynaklı kusuru olduğu için onlardan tazminat talebi ""

istesek nasıl bir durumla karşı karşıya kalırız acaba?