Mesajı Okuyun
Old 01-03-2022, 18:00   #1
Batu Han

Varsayılan Hakimin gerekçeli kararda davalının öldüğünü unutması ve vekalet ücreti

Merhabalar bir dosyam var.

4 tane müvekkilim olan davalı mevcut. Bir baba ve üç tane oğlu. Aralarında zorunlu dava arkadaşlığı var. Baba dava esnasında vefaat etti. Veraset belgesini sunduk. Veraset belgesi gereği mirasçısı sıfatıyla eşi de dosyaya dahil oldu. Bende vekaleti var fakat dosyaya koymamıştım. Yani eşinin vekili değilim dosyada.

Dava reddedildi ve kazandık. Davacı taraf temyiz etmedi. O temyiz etmeyince ben de kazandığımız için temyiz etmedim. Davacı yan neden temyiz etmedi onu da anlamadım. Ortada bir dosyaydı bence.

Kendini vekille temsil ettiren davalılar lehine asgari ücret tarifesi üzerinden vekalet ücreti takdir etti hakim haliyle. Fakat şöyle bir sorun var. Hakim gerekçeli kararı yazarken müvekkilimin öldüğünü unutmuş. Dolayısıyla onu da sağmış gibi kabul ederek yazmış kararı. Yani lehine vekalet ücreti takdir edilenler arasında o da var. Öldüğünü unutmakla beraber kararda mirasçısı eşi de vekilsiz olarak davalı sıfatıyla yer alıyor.

İlamı vekalet ücreti için icraya koyarken sizce alacaklı olarak kimleri göstermeliyim?