Mesajı Okuyun
Old 12-02-2022, 03:21   #1
norrinradd

Varsayılan Mal Rejimi Katılma Alacağı Neticei Talep

Herkese merhaba. Katılma alacağı davası açtım. Adamın üstünde 1 ev, 1 araba var ancak boşanma davası sürerken 1 dükkanı başkasına devretmiş. Neticei talepte de ben fazlaya ilişkin haklar saklı kalarak edinilmiş mallardan hesaplanacak katılma alacağının şimdilik 5 bin tlsini talep ettim.

Mahkeme dedi ki; netice talepte herbir malvarlığı için ayrı ayrı bedel göstererek talepte bulunmalısın varsa eksık harcı yatır dedi. Süre verdi

Şimdi ben 5 bin belirsiz alacak davasını bölerek; arabanın değerinin 1/2 oranında olan katılma alacağını şimdilik 2.5 bin tlsinin ve ev niteliğindeki taşınmazın değerinin 1/2 oranında olacak katılma alacağının şimdilik 2.5 bin tlsinin ödenmesini talep edicem değil mi? Yoksa başka şekilde mi olmalı.

Bir de tmk 229 gereğince eklenecek değer olan 1 dükkan ile ilgili (boşanma davasında başkasına devredilen) neticei talepte bedel belirterek bir talep belirtmeme gerek var mı, o kendi eklenecek mi yoksa?

Çok teşekkürler şimdiden, sürem çok az yardım olacak meslektaşlardan Allah razı olsun.