Mesajı Okuyun
Old 03-11-2021, 20:21   #9
avesrademr

Merhaba meslektaşım,
Başlıktaki meslektaşın yaşadığı aynı sorunu yaşıyor aile üyelerimden biri. Evi satan eski malik tapuda taşınmaz devri yaptığı halde ailesiyle artık kendisine ait olmayan evde oturuyor. Benim aile üyem de müdahalenin meni davası açmak istiyor madde hükmünden ben öyle olması gerektiğini düşünmüştüm ta ki sizin bu cevabınıza denk gelene kadar.

Taşınmazın teslim borcunun yerine getirilmesine yönelik açılacak olan davada mevzuattaki hangi madde hükmüne dayanılır? (Çünkü sanıyorum ki aynı sayfada bu davanın müdahalenin meni davası olması gerektiğini iddia eden ve kanun hükmüne dayanan meslektaşlarımız da var.) Şimdiden çok teşekkür ederim cevabınız için.

Av. Esra Demir

Alıntı:
Yazan Av.şükrü söğüt
Sayın meslektaşım,
Sizimde bildiğiniz gibi menkul mal satımında satıcının alıcıya karşı olan borçlarından biri mülkiyetin nakli ,ikincisi ise teslimdir.Borçlar kanunu gereğince menkul mal satımına ilişkin hükümler kıyasen taşınmaz satımına da uygulanır.
Bu hükümleri olayınıza uygulayacak olursak eski mal sahibi-satıcı,müvekkiliniz-alıcıya taşınmazın mülkiyetini devir borcunu yerine getirmiş,ancak teslim borcunu yerine getirmemiştir.Özetle eski mal sahibi-satıcı, alıcı-müvekkilinize karşı taşınmaz mal satış sözleşmesinden doğan teslim borcunu yerine getirmekte mütemerrit borçlu durumundadır.Bu nedenle eski-malik mal sahibine karşı taşınmazın teslim borcunun yerine getirilmesi davasını açabilirsiniz.
Bazı meslektaşlarımızın el atmanın önlenmesi veya Fuzuli işgal nedeniyle tahliye davası açtıklarını görmekteyim. El atmanın önlenmesi davası açılması halinde bu talep taşınmazın aynına ilişkin olduğundan kesinleşmeden icraya konulabilme imkanı bulunmamaktadır.Fuzuli işgal sebebiyle tahliye davasının açılması halinde de birçok mahkemenin tahliye talebini görerek sulh hukuk mahkemelerinin görevli olduğundan hareketle görevsizlik kararı verdiğini de belirtmek isterim.
Taşınmazın teslim borcunun yerine getirilmesine yönelik açacağınız davanın lehinize hükme bağlanması halinde kesinleşmesini beklemeden icraya koyabileceğinizi ancak teslime ilişkin bu davanın da dava tarihindeki taşınmazın değeri üzerinden nispi harca tabi olduğunu ayrıca belirtmek isterim. Saygılarımla.Av.Şükrü Söğüt